Az emberiség által használt nyelvek sokfélesége haldoklik, mert a kulturális globalizáció és világkereskedelem nyomán a nyelvek homogenizálódnak. Ma a világ lakosságának csaknem fele beszéli a nyolc leggyakoribb nyelv egyikét. Ennek ellenére jelenleg is mintegy 7000 nyelvet beszélnek és írnak, amelyek közül sok hihetetlenül egyedi és csodálatosan furcsa. Íme a tíz legérdekesebb nyelv a Földön.
1. Baszk
A baszk nyelv különlegessége nem az, hogy a világnak csak egy picike területén, Baszkföldön beszélik, mely ma Spanyolország egy régiója. Hanem az, hogy míg minden más nyelv közel és távol az indoeurópai nyelvek közé tartozik, ez a nagyjából 600-700 ezer ember által beszélt nyelv sokkal ősibb ennél.
Ezért baszkokat tartjuk ma Európa leghosszabb ideje egy helyben lakó népének, amit részben a földrajzi adottságoknak köszönhetnek, hisz a magashegységek megvédték őket. A tudósok arra hajlanak, hogy a baszkok a cro-magnoni ember leszármazottai lehetnek.
2. Pirahã
Ezt az ősi nyelvet az Amazonas egyik mellékfolyója, a Maici mellett beszélük Brazíliában. Érdekessége, hogy csak nyolc mássalhangzója és három magánhangzója van. Hogyan értik meg egymást használói? Csakúgy mint a kínaiban vagy a vietnámiban, itt is fontos a hangsúlyozás.
Például a barátra és ellenségre használt mással- és magánhangzó együttes ugyanaz. A kérdés, hogy miként ejtik ki. Más kérdés, hogy nem is annyira gazdag nyelv, mint mondjuk a magyar. Arra, hogy hét vagy zöld nincs szó. Ha valaki azt akarja mondani, hogy hét, akkor azt mondja, hogy sok. Matematikusok tehát nem fognak születni a pusztán e nyelvet használók között.
3. Silbo Gomero
Ez egy fütty-nyelv. A Kanári-szigeteken használják és azért alakult ki, mert nagy távolságokat kellett “befütyölni.” Hogyan kell használni? Nos, betesszük a szánkba az ujjunk és különféle melódiaszerű hangokat adunk ki. A profik egész sok mindent el tudnak mondani füttyögéssel. Nagyjából 20 ezren ismerik, de senkinek sem az anyanyelve. Íme egy videó erről:
4. Taa (ǃXóõ)
Ez a világ kevés klikkelő nyelvének az egyike, egyben óriási veszélyben is van, mert már csak mintegy 3000-en beszélik Botswanában. 160 különböző fonémát tartalmaz (azaz nyelvi hangot), ami az átlagos 25-30-nál sokkal több. Ezek közül 110-et ejtenek klikkelve. Íme egy videó, ez zulu, de legalább mutatja, hogy miként kell mondjuk egy ‘p’-t vagy ‘c’-t klikkelve kiejteni:
5. Pormpuraaw
Ausztráliai nyelv, a mai Queenslandben beszélik, azaz Északkelet-Ausztráliában. Nincs benne bal vagy jobb, ehelyett égtájakat használnak.
6. Eszperantó
A világ első mesterséges nyelve, egy 19. századi kísérlet, hogy valami könnyen elsajátíthatót alkossanak a hozzáértők, így egyesítve az emberiséget. Alapvetően európai nyelvekre koncentráltak összeállítói (hisz akkor az öreg kontinens volt a világ közepe), de nem lett valami nagy siker. Maradt az angol és a többi európai nyelv. Nagyjából 2 millióan beszélik a világon, de ha nagyon kell a nyelvvizsga, akkor nálunk is előfordul, hogy valaki ebből teszi le.
7. Nüshu
E nyelv érdekessége, hogy csak nők használták. Nagyjából 400 éve hozták létre Jao nők a dél-kínai Jiangjong tartomány területén. A lényeg az volt, hogy a férfiak ne értsenek belőle semmit. Dalok is születtek rajta és elsősorban olyan dolgokat lehet kifejezni segítségével, ami a nők mindennapi munkájával, életével kapcsolatos: család, társadalmi kapcsolatok, házasság, pletyka, dal és mondóka. A 20. században eltűnt, de próbálkoznak az életre keltésével Kínában.
8. Chalcatongo
6000-en beszélik Mexikóban mindössze és ez különbözik a legjobban minden más nyelvtől egy programozó nyelvészekből álló csapat által lefutottatott teszt szerint. Érdekessége, hogy nem különbözteti meg a kérdéseket és kilentéseket. A “Jól vagy?” és a “Jól vagy” ugyanúgy hangzik.
9. Az inkák csomóírása
Az inkák kipuja nem egy nyelv, hanem egy írásrendszer, de megérdemli, hogy helyet kapjon lingvisztikai témájú cikkekben. Hogy néz ki? Vannak különböző színű zsinórok, melyeket bizonyos helyeken megkötnek, azaz csomót helyeznek el rajtuk. Az inkák rengeteg infót voltak képesek így tárolni, de alapvetően számokat (könyvelést) írtak vele. Emellett sűrűn használták népességnyilvántartásra is. Egyes tudósok szerint mítoszokat is lejegyeztek.
10. Angol
Meglepő lehet, de a furcsa nyelvek közé sorolja a világon legtöbbek által használt angolt is az iflscience.com cikke. A nehézsége egyértelmű: nem ugyanúgy ejtik, ahogy írják. Ez pedig különlegessé teszi. 44 fonémája van, másfélszerese az átlagosnak. Emellett van pár nagyon ritka hangja: a ‘th’ (nagyjából magyar sz-nek megfelelő) angol kiejtése például csak kevesebb mint a nyelvek 10%-ában szerepel. Arról már nem is beszélve, hogy vannak többjelentésű szavai, például a buffalo (állatnév, városnév és összezavarni ige), de ez mondjuk nálunk, magyaroknál is jellemző (pl. levél, dob, ér és a többiek).
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény