Cornwall nyugati partjainál fekvő Scilly-szigetek egészen 1986-ig, véletlenül a történelem leghosszabb háborújának, a 335 éves háborúnak a részesei voltak. Ez a Hollandia és az apró Scilly-szigetek közötti vér nélküli konfliktus az angol polgárháború idején, 1651-ben kezdődött. A későbbiekben nagyon egyszerűen elfelejtették, hogy háborúban állnak.
E különös konfliktus eredete az angol polgárháború kellős közepén, egy viharos, politikai és társadalmi felfordulással jellemezhető időszakban keresendő. A hollandok, akik általában semlegesek voltak az ilyen konfliktusokban, a parlamentaristák oldalára álltak a harcban, megelőlegezve győzelmüket. Ez a döntés azonban feldühítette a Royalistákat, a hollandok régi szövetségeseit, akik megtorlásul holland hajóutakat támadtak meg a La Manche-csatornán.
Mivel a királypárti erők kudarcot vallottak és visszaszorultak Cornwallba, a haditengerészetük a Scilly-szigeteken keresett menedéket. A hollandok megérezték a lehetőséget, és Maarten Tromp admirális vezetésével flottát küldtek, hogy jóvátételt követeljenek a royalista portyákért. Amikor nem érkezett kielégítő válasz, Tromp 1651. március 30-án hadat üzent a Scilly-szigeteknek.
Egy évszázados háború kezdete
Tromp hadüzenetének jogszerűségét viták övezik. Egyesek szerint előzetes felhatalmazással rendelkezett, míg mások azt állítják, hogy a kormány jóváhagyásra várva blokád alá vette a szigeteket. Ettől függetlenül 1651 júniusára Cromwell erői Robert Blake admirális vezetésével megadásra kényszerítették a királypárti flottát, és a Scilly-szigetek a parlamentaristák ellenőrzése alá kerültek. A holland flotta távozott, de lezáratlanul hagyva a háborút.
1985-ben Roy Duncan helytörténészt izgatták a 335 éves háborúról szóló történetek. Bizonyítékokat keresve írt a londoni holland nagykövetségnek. Meglepő módon a követség olyan dokumentumokat tárt fel, amelyek azt mutatták, hogy Hollandia és a Scilly-szigetek technikailag még mindig háborúban álltak. A konfliktus miatt aggódó Duncan azonnal meghívta Rein Huydecoper holland nagykövetet a Szigetekre, hogy írjon alá békeszerződést — írja a Historic UK.
1986. április 17-én történelmi jelentőségű békeszerződést írtak alá a Scilly-szigetek és a Holland Királyság között, amely hivatalosan is véget vetett a 335 éves háborúnak. A scilloniak végre megnyugodhattak, nem kísértette őket többé egy esetleges holland támadás gondolata. Ahogy Huydecoper nagykövet megjegyezte: “Szörnyű lehetett a tudat, hogy bármelyik pillanatban támadhattunk volna”.
A történelem számtalan meglepetést tartogat. Például olyan konfliktusokat, amelyeket három évszázadra elfelejtenek, miközben a valóságban sosem került sor semmilyen harcra. A háborúnak egyetlen áldozata sem volt. Így a 335 éves háború nem csak a világtörténelem egyik leghosszabb háborúja, de valójában az egyik legkevesebb áldozattal járó háborúja is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon