2024 januárja lehet, hogy több szempontból is mérföldkő lesz az emberiség történetében, e tekintetben azonban biztosan. E hét hétfőn ugyanis többek között amerikai elnökök és a Star Trek létrehozójának, Gene Roddenberry-nek a földi maradványait is fellőtték a világűrbe. Ráadásul több esetben a végső cél nem is az mélyűr, hanem egy közeli égitest.
2024. január 8-án, azaz e hét hétfőn űrrakéta indult a világűr felé 62 titánkapszulával a fedélzetén a floridai Cape Canaveralből magyar idő szerint reggel 8 óra után. Ezek közül 268-nak a célja a mélyűr volt. A maradék 62 viszont a Holdra kellett megérkezzen. De úgy tűnik, történt egy kis gigszer.
A 62 titánkapszula emberi maradványokat tartalmazott, nem is akárkiét. Többek között amerikai elnökök maradványai is a fedélzetén voltak, így az első elnöké, George Washingtoné, a Dallasban meggyilkolt John F. Kennedyé, vagy a második világháború megnyerésében oroszlánrészt vállaló Dwight D. Eisenhower. Sőt, nem csak az ő maradványaik voltak a fedélzeten, hanem például az 1991-ben elhalálozott Gene Roddenberry-é is, akinek a Star Trek sorozatot köszönhetjük.
Egy névtelen adományozó adta a maradványokat, zömében hajat. Csakhogy rögtön a fellövés után történt egy kis baj. Az Astrobotic nevű cég azt jelezte, hogy az űrhajó meghajtórendszerében szivárgást észleltek, így kétséges, hogy képes lesz-e elérni a Holdat.
Indián tiltakozás és technikai gondok
A New York Times január 6-i cikke szerint a cél egy állandó emlékmű létrehozása lenne. Azt is hozzátették, hogy ez lesz az első alkalom, hogy piaci cég juttat el emberi maradványokat a Holdra és a mélyűrbe. Az összesen 330 ember maradványai közül nem minden haj, van, hogy hamut tartalmaznak a kapszulák.
A Holdra egy 1,8 méter magas és 2,4 méter széles egység fog érkezni a maradványokkal, hogy örök emléket állítson 62 embernek, köztük az egykori amerikai elnököknek.
A maradék 268 kapszulát 185 millió kilométerre lövik ki a mélyűrbe. Ott fognak keringeni a Nap körül “örökké”.
Valami baj volt a meghajtóval
A missziót a Celestis nevű cég vezeti, ahol egyébként a NASA nyugdíjba vonult szakemberei dolgoznak többek között és akik 13 ezer dollártól (kb 4,5 millió forinttól) vállalják, hogy földi maradványokat (DNS-t vagy hamut) szállítanak a világűrbe, írja a snopes.com.
Az AP hírügynökség tájékoztatása szerint a népszerű Star Trek sorozat létrehozóinak, szereplőinek a maradványait is magával vitte az űrhajó, nagyjából 70 emberét. Köztük van a korábban említett Roddenberry, de a sci-fi író Arthur C. Clarke is, a szereplők közül pedig James Doohan vagy Nichelle Nichols.
A kilövésről videó is készült, Star Trek rajongók és egykori szereplők gyűltek össze Cape Canaveralben. Íme:
Navajo indián és maori vezetők egyébként tiltakoztak az űr vagy a Hold felhasználása ellen emberi temetkezési célokból. Az ok, hogy hiedelemvilágukban a Hold különleges szerepet tölt be. Úgy tűnik jól imádkoztak, mert technikai problémák adódtak a meghajtási rendszerrel, így kétséges, hogy le fognak-e tudni szállni a Holdon.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van