Oroszország a tudta nélkül rántja le a leplet az észak-koreai rakétákról
Az észak-koreai gyártmányú ballisztikus rakéták Oroszország általi használata új információkat tárhat fel a titokzatos nemzet rakétaprogramjairól, ami Phenjan egyre agresszívabb retorikáját elnézve nem is jöhetne jobbkor.
Az év elején a Fehér Ház azt állította, hogy Oroszország észak-koreai gyártású ballisztikus rakétákat vetett be az ukrán erők ellen.
Információink szerint a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság a közelmúltban ballisztikus rakétaindítókkal és több ballisztikus rakétával látta el Oroszországot
– magyarázta John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője, aki Észak-Koreát hivatalos nevén említette.
Egy későbbi közleményben az Egyesült Államok és néhány szövetségese azt állította, hogy Oroszország 2023. december 30-án és január 2-án Phenjan által szállított ballisztikus rakétákat vetett be Ukrajna ellen. December 29-től Moszkva a háború legintenzívebb rakétatámadási időszakában masszív légi hadjáratok sorozatát indította Ukrajna ellen.
“A KNDK ballisztikus rakétáinak oroszországi használata Ukrajnában értékes technikai és katonai információt nyújt a KNDK hadiiparába is” – áll a közleményben.
Rengeteg információt lehet nyerni abból, hogy Moszkva észak-koreai rakétákat telepített Ukrajnába, mondta Fabian Hinz, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének kutatója.
Észak-Korea rakétaprogramját teljes titok övezi, és a nyugati hírszerzés valószínűleg sokkal kevesebbet tud Phenjan rakétafejlesztéséről, mint például Irán.
Még a rakétaroncsok vizsgálata nélkül is sok mindent meg lehet tudni azok működési és repülési profiljáról. Beleértve a hatótávolságukat, a repülés módját és azt, hogy a nyugati légvédelem milyen jól teljesít ellenük. Ebből pedig ki lehet dolgozni, hogyan lehetne fejleszteni a nyugati gyártású rendszereket, például a Patriotot, hogy leküzdjék ezt a fenyegetést.
Az ukrajnai felhasználásuk abban is hasznos lehet, hogy meg lehessen állapítani az észak-koreai rakétagyártás minőségét, azt, hogy a rakéták mennyire pontosak harci körülmények között. A rakéták roncsainak szétszedése arra is fényt derítene, hogyan működik az irányítórendszer, mennyire fejlett, és a hajtóanyagról is rengeteg információt tudhatunk meg, érvelt Hinz.
Az észak-koreai elektronika minőségéről, eredetéről és ellátási láncáról is lehullhat a lepel, beleértve azt is, hogy Phenjan közvetítőkön keresztül szerzi-e be az alkatrészeket.
Észak-Korea korábban már exportált néhány régebbi rakétát, de az újabb generációs fegyvereiről nagyon keveset tudunk. Nagyon értékes lenne, ha lehetőségünk lenne közelről megnézni őket, ami segítene kideríteni, hogy Phenjan mennyi külföldi segítséget vagy alapanyagot kap a rakétáihoz.
Hwang Joon-kook, Dél-Korea ENSZ-képviselője szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén elmondta, hogy Phenjan Ukrajnát használta “nukleáris rakétáinak tesztelésére”.
“Az észak-koreai rakéták bevonása az ukrajnai háborúba jelentős hatással van a globális nukleáris non-proliferációra.”
Oroszország feltehetően KN-23 szilárd hajtóanyagú rakétákat használt, amelyek rövid hatótávolságú, nukleáris robbanófej hordozására alkalmas észak-koreai ballisztikus rakéták.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?