A Mars felé tartó űrhajósók számára máshogy fog telni az idő
A Mars felé tartó űrhajósok egy furcsa jelenséget fognak tapasztalni. Azonban nem csak az odaút során tapasztalnának ilyet, ugyanis a lábunk és a fejünk között is ez történik. Még itt a Földön is a fejünk valamivel gyorsabban öregszik, mint a lábunk. De mekkora csúszást fognak tapasztalni a vörös bolygóra utazók a földi megfigyelőkhöz képest?
Mi az az idődilatáció?
Az IFLScience beszámolója szerint az idő különböző sebességgel telik attől függően, hogy mekkora a megfigyelők relatív sebessége, valamint a közeli gravitációs mezők közelsége és erőssége. Az idődilatáció a két órán eltelt idő közötti különbség, amely ezen okok miatt következik be, ahogyan azt a speciális és az általános relativitáselmélet is leírja.
A gravitáció görbíti a téridőt. Az eredmény az, hogy minél erősebb a gravitáció a közelünkben, és minél közelebb vagyunk az azt létrehozó tömeghez, annál lassabban halad az idő a megfigyelő, vagy a második órával rendelkező személy érzékeléséhez képest. A mi nézőpontunkból azonban csak annyit tapasztalunk, hogy idő a szokásos sebességgel ‘futott’. De ezért van az is, hogy a lábunk fiatalabb, mint a fejünk.
Minél távolabb kerülünk a Föld gravitációjától, akár már egy felhőkarcoló tetején dolgozva is, annál erősebb az idődilatáció hatása a földön lévő megfigyelőkhöz képest. Itt a Földön azonban nem kell nagy számokban gondolkodni, ugyanis ez évente csak a nanoszekundum apró töredékét jelenti.
Ez nem jelenti azt, hogy a Föld környékén jelentős lenne a változás
A hosszú időn keresztül gravitációmentes környezetben élő űrhajósok esetében a hatás sokkal nagyobb, de az űrhajósok utazási sebessége miatt ez a hatás gyakorlatilag semlegesül.
Mivel a Föld körül keringő űrhajósok és műholdak kissé távolabb vannak a bolygó középpontjától, valójában kisebb gravitációs idődilatációt tapasztalnak. Önmagában ez azt jelentené, hogy az űrhajósok ideje gyorsabban telik. Ez a hatás azonban elég kicsi, mert a Föld gravitációja elég gyenge, így a sebességükből adódó időtorlódás győz, és az űrhajósok valójában egy nagyon keveset utaznak a jövőbe
– magyarázta Colin Stuart csillagász a Ted Ednek.
Amikor Szergej Krikaljov űrhajós 311 napra az űrben rekedt a Szovjetunió összeomlásakor, technikailag 0,02 másodpercet utazott a jövőbe a Universe Today szerint.
A Marsra tartó űrhajósok 21 hónapos körutazás során kis mértékű idődilatációt fognak tapasztalni. Az ő szemszögükből nézve az idő normálisan fog múlni, míg a földi megfigyelőkhöz képest valószínűleg néhány nanoszekundumnyi különbség lesz. Bár a sebesség gyorsabb lesz, mint amilyen gyorsan ember valaha is utazott, a fénysebességhez képest – ahol az idődilatáció hatása rendkívülivé válik – ez aprópénznek számít.
Ha az űrhajósok hosszabb ideig maradnak a Marson, akkor a gravitációs idődilatáció hatása már a figyelemre méltó tartományba kerül. Az Illinois Physics Van szerint ha pontosan 80 évet élnénk a Marson, körülbelül 12 másodperccel korábban halnánk meg, mintha 80 évet éltünk volna a Földön. Azonban ebből nem vennének észre semmit a téridő ezen furcsaságából.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van