Javier Milei nem egy átlagos fickó. Az argentin elnökválasztási kampányban rendszeresen egy láncfűrésszel mutatkozott, az argentin Ferenc pápát “büdős balosnak” nevezte, míg az amerikai maffiavezért, Al Caponét éltette. Most épp Londontól követeli a Falkland-szigetek átadását, amiért egyszer már háborúba ment Argentína és az Egyesült Királyság.
Elég simán elverték az argentinokat
1982. április 2-án Argentína katonasága megszállta a dél-amerikai államtól nagyjából 500 km-re fekvő Falkland-, Déli-Sandwich-szigeteket, valamint Déli-Georgiát. Aztán a britek haditengerészet harccsoportot indítottak útnak és 74 nap alatt lezárták a konfliktust, Argentína kapitulált, a szigetek pedig megmaradtak az Egyesült Királyság tengerentúli területeinek.
A háborúban 649 argentin és 255 brit katona, illetve három szigetlakó vesztette életét. Nem tudjuk mire alapoztak a csúfos vereséggel végződő konfliktusban az argentinok. Talán a négy évvel korábbi vb-győzelemre Maradona vezetésével. Azt azonban bizonyos, hogy mire az 1982-es spanyolországi vb-n véget értek a csoportkörök, már újra a brit zászló ékesítette a Falkland-szigeteket.
Persze a fegyveres konfliktus eredményét az argentinok sosem fogadták el. Persze, hogy téma volt Javier Milei tavalyi elnökválasztási kampányában is. És ha már az ürge megígérte, hogy kinyírja a minisztériumok többségét spórolás címszóval (milyen jól sikerült ez Magyarországon is, ugye), akkor már persze arra is ígéretet tett, hogy visszaszerzi a Falkland-szigeteket.
Az argentin elnök újra a szigetek átadását követeli
A davosi gazdasági csúcson ezért Milei találkozott is David Cameronnal, aki jelenleg külügyminisztere Rishi Sunak kormányának. Sunak már többször jelezte, hogy a Falkland-ügy le van zárva, Milei azonban most úgy fogalmazott, hogy jelezte Cameronnak, Hong Kong-típusú megoldást szeretne Argentína javára (azaz bizonyos idő elteltével a szigetek argentin uralom alá kerülnének). Majd a tárgyalásokat ennek kapcsán rábízta a külügyérekre. Mindezt annak ellenére, hogy a sziget nagyjából 3500 lakója legutóbb, azaz 2013-ban is majdnem egyhangúan a brit tengerentúli státus fenntartása mellett döntöttek.
Cameron külügyiminiszter egy szót sem szólt Falklandról a találkozóról történt beszámolójakor, írja a The Sun brit bulvárlap. Arról beszélt, hogy Argentínával a globális veszélyekkel szemben és a kereskedelem fejlesztése érdekében kell együtt dolgozni, hogy újra beinduljon a gazdasági növekedés a 100%-os infláció által sújtott dél-amerikai országban.
A Falkland-szigetek 12.800 kilométerre található az Egyesült Királyságtól. 1833 óta áll brit uralom alatt. A brit kormány pedig most sem tartja tárgyalási alapnak.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon