Általában rosszak a térképeink, mert úgy készülnek, ahogy az a navigációnak megfelelő: azaz rajtuk a szélességi körök szép egyenes vonalak. Ez azonban azzal jár, hogy a szárazulatok a sarkok felé haladva egyre inkább torzulnak. Így lesz a földrajzi térképeken Grönland akkora, mint kb. Afrika, vagy Oroszország még annál is nagyobb, mint a valóságban. Most viszont készült egy minden szempontból megfelelő térkép, más kérdés, hogy nem lesz egyszerű használni a mindennapokban.
Tavaly szeptemberben EBBEN a cikkünkben írtunk róla részletesebben, hogy a tudósok is tudják: minden térképünk rossz, mert elnagyolt, a sarkok irányába.
Mindez azért van, mert gömböt (vagy gömbszerű geoidot, ami a Föld alakja) síkban ábrázolni kompromisszumosan lehet csak. Az egyik ilyen kompromisszumot azzal kötöttük, hogy számunkra kényelmes módon egy A4-es vagy A3-as lapon szerettük volna ábrázolni a glóbuszt, csakhogy ez méretarányosan lehetetlen.
Erről szól az 1569-ben kitalált Mercator-projekció. Ennek lényege, hogy a Föld minden pontját nagyjából ráhengereljük egy lapra. Így a szélességi körök szép egyenesek lesznek, mint ahogyan a hosszúsági körök is. És itt kezdődik a baj, ugyanis ezért súlyos árat fizetünk.
Grönland hatalmas, Afrika kicsi
Navigációra ugyanis tökéletes a Mercator-projekció. A hajó kormánylapátjánál kisimították a térképet és szépen látták az egyes szélességi köröket egymás alatt sorakozva. Nekik az volt a cél, hogy eljussanak A-ból B-be és ez így volt a legkönnyebb. Az már másodlagos volt, hogy vajon tényleg akkora-e mondjuk Madagaszkár szigete, ahogy a térkép mutatta.
Könnyen belátható, hogy az Egyenlítő környékén még a pontos arányokat adja vissza e projekció, ám attól távolodva már messze nem ez a helyzet. Ezért ugyanakkora Grönland, mint Afrika, miközben a valóságban mindössze 1/14-e a kontinensnek.
Ezért 2007-ben Richard Gott, a Princetoni Egyetem asztrofizika emeritus professzora kollégájával, David Goldberggel több projekciót is kipróbált és arra jutottak, hogy a Winkel-Tripel projekció hozza a legkevesebb eltérést a valóságtól. Bár ahogyan az az alábbi, különféle projekciókat bemutató videón is jól látszik, az Antarktisz itt is brutálisan nagy, miközben egyébként kisebb kellene legyen, mint Dél-Amerika:
Íme a legarányosabb térkép
Végül amellett döntöttek, hogy szakítanak a korábbi 2D-s, hiány nélküli megoldásokkal és egy furcsa alakú, ám annál pontosabb térképet gyártanak. Ez tulajdonképpen használhatatlan a mindennapi életben, de így néz ki:
Készítettek ebből egy fogyaszthatóbb verziót is, melynek során az északi és a déli féltekét bontották meg és ábrázolták külön, egy térképen. Így már minden arányossá vált és valamennyire talán használható is a mindennapi életben. Íme:
Szerintük ez a legjobb sík ábrázolása a Földnek jelenleg. Ahhoz, hogy lásd az egész glóbuszt, forgatni kell, ahhoz pedig, hogy a déli és az északi félteke között válts, meg kell fordítani.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm