A 19. század során emigráló magyarok szerteágazó történetekké formálták az észak-amerikai magyar örökséget. Úgy tűnik, hogy a magyarok nemcsak kihalt településeket hagytak maguk után, hanem érdekes és néha meghökkentő nyomokat is az amerikai kontinensen. A magyaroknak elég nagy diaszpórája él Amerikában, de ebben a cikkben inkább specifikusan a magyar településekre fókuszálunk.
Tokaj, Georgia állam
Az 1880-as évek végén egy amerikai befektető borászatot akart létesíteni Georgia államban. Ralph Spencer üzletember a pennsylvaniai magyarokból és szlovákokból hozta össze a települést. A többségük Tokaj vidékéről származott. Az üzlet sikeres volt, és pár év alatt több száz magyar család telepedett meg a környéken. A szőlészeti vállalkozás sikeres volt. A magyarok megalapították Budapestet és Tokajt, a szlovákok pedig Nyitrát. Azonban az 1907-es törvény keresztül is vágott a települések fejlődésén. A borászatból élő településekre ez nem gyakorolt túl jó hatást, így a családok többsége visszaköltözött Pennsylvania területére.
New Buda, Újbuda Iowa Államban:
Az első jelentős magyar emigrációs hullám az 1848-1849-es szabadságharc után indult meg. A vadnyugat, az akkori “virágzó” terület, az emigránsok számára vonzó célponttá vált. Ebben az időszakban létrejött az első magyar település Amerikában, Újbuda, a középnyugati Iowa államban. A település neve ma ismerős lehet, hiszen Budapest délnyugati kerületei is ugyanezt a nevet viselik. Újbuda azonban mára szinte teljesen kihalt, a 2000-es népszámláláskor mindössze 270 lakosát számolták össze. Mára már inkább elszórt tanyák gyűjteménye, mintsem tényleges város — írja a Noizz.
Kaposvár Kanadában
Packh János nevéhez fűződik a kanadai Saskatchewan tartomány Esterhazy nevű települése, amely az 1848-as forradalomhoz kapcsolódik. Packh, aki tisztként szolgált 1849-ben, elmenekült Kanadába és segített magyar családoknak megalapítani Kaposvár települést. Az 1900-as évek elején azonban az Esterhazy vált a központtá, és Kaposvár elnéptelenedett. Ugyanebben az időszakban a Saskatchewan másik részén magyarok alapították Békevár települést, ahol a magyarok száma gyorsan növekedett, ám az idők folyamán ez a település is elnéptelenedett.
Otthon a Prérin
A 19. század végén magyarok települtek Saskatchewan egy másik részére is, ahol Békevár települését alapították. Békevár gyorsan növekedett, körülbelül 250 családból állt. A kivándorló magyarok által alapított település még ma is lakott, bár csak pár házból áll. A neve pedig találóan Otthon.
Kossuth
A szabadságharc leverése után sok magyar, köztük maga Kossuth Lajos is az Újvilágban kötött ki. Kossuth 1851-52-ben bejárta az Egyesült Államokat, beszédei pedig nagy hatást gyakoroltak a helyiekre. Személyéről utakat, utcákat és megyéket neveztek el róla, például Kossuth megye Iowában. Az emlékek, utcák és nevek napjainkig őrzik a magyarok nyomát.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van