Visszafelé sült el Putyin választási terve?
Borisz Nagyezsgyin orosz elnökjelölt-kihívó sokkal markánsabb egyéniséggé vált, mint azt a kormányzati tisztviselők várták, és a Kreml emiatt lehet, hogy nem engedi indulni az idei elnökválasztáson – értékelt a Háborús Tanulmányok Intézete (ISW). Putyin tényleg megijedt volna egyetlen kihívójától?
Januárban azt állították, hogy a Kreml a márciusi szavazást nem hivatalos népszavazásként használhatja fel Oroszország ukrajnai háborújáról, ha lehetővé teszi Nagyezsgyin számára, hogy induljon egy olyan választáson, amely Vlagyimir Putyin elnököt, és ezen keresztül ukrajnai háborúját elsöprő népszerűségűnek mutatja. Nagyezsgyin az egyetlen elnökjelölt, aki nyíltan ellenzi Putyint és az ukrajnai háborút.
Az ukrajnai konfliktusról szóló legfrissebb, hétfői elemzése szerint azonban a mostani bejelentés azt jelezheti, hogy a Kreml esetleg visszalépett ettől a tervtől, mert attól tart, hogy Nagyezsgyin túl sok szavazatot szerezhet, és Putyin győzelmi esélyeit a Kreml által elfogadhatónak tartott szint alá viheti.
Vajon eljut Nagyezsgyin a Putyin elleni utolsó fordulóig?
Az ISW az orosz választási hatóság, a Központi Választási Bizottság (CEC) hétfői bejelentésére utalt, amely szerint 15 százalékos hibaarányt fedeztek fel a kampánya által gyűjtött aláírásokban. A választási szabályok szerint a hibaarány nem haladhatja meg az 5 százalékot, ha egy jelöltet be akarnak jegyezni. A választási hatóságnak így szerdán kell végleges döntést hoznia Nagyezsgyin jelöltségéről. Ő maga elmondta, hogy csapata azt tervezi, hogy megtámadja a megállapításokat.
A politikai pártok által támogatott orosz elnökjelölteknek 100 ezer aláírást kell benyújtaniuk további regionális követelmények mellett, hogy indulhassanak az elnökválasztáson – jegyzi meg az ISW. Az intézet szerint a CEC érvényes aláírási követelménye “a logikus mechanizmus Nagyezsgyin elnökválasztási kampányának befejezésére, függetlenül attól, hogy a Kreml eredetileg hajlandó volt-e tolerálni a kampányt vagy sem.”
Ha Putyint idén újraválasztják, ez lenne az ötödik ciklusa orosz elnökként. Az ukrajnai háborút megelőző alkotmánymódosítások értelmében ráadásul 2036-ig maradhatna hatalmon.
Az oroszországi választásokat történelmileg manipuláció és kényszerített szavazás jellemzett. Putyin legnagyobb kritikusai általában nem indulhatnak az elnökválasztáson, míg az ellenzéki személyiségeket, például Alekszej Navalnijt bebörtönzik vagy száműzik.
Az ISW szerint az orosz tisztviselők és források egyre inkább cenzúrázták és igyekeztek lejáratni Nagyezsgyint, miután kampánya jelentős ismertségre tett szert, és népszerűsége megugrott.
Nyikolaj Bulaev, az orosz CEC elnökhelyettese például február 2-án megkérdőjelezte Nagyezsgyin feddhetetlenségét, mondván, hogy “kampánya tucatnyi elhunyt orosz aláírását gyűjtötte össze.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?