Egy fúziós reaktor kétszer annyi energiát termel, mint amennyit kap
2022 végén a National Ignition Facility tudósai azt állították, hogy lézerrel működő reaktorukkal fontos mérföldkövet értek el a fúziós energia területén. Elmondásuk szerint több energiát nyertek ki, mint amennyit befektettek.
A Futurism beszámolója szerint az eredmények már átmentek a szakértői véleményezési folyamaton, megerősítve a teljesítményt.
És a dolog még ennél is jobb lesz. A tudósok egy külön tanulmányban azt állítják, hogy a későbbi kísérletek során még jobb eredményeket értek el. Amint arról a New Scientist beszámol, közel kétszer annyi energiát szabadítottak fel, mint amennyit a rendszer elfogyasztott.
Azonban, ahogy a csapat gyorsan rámutatott, még hosszú út vezet a kereskedelmi fúziós reaktorig.
Ennek ellenére remélik, hogy azáltal, hogy bebizonyítják, hogy ez lehetséges – a több évtizedes kutatás ellenére a nettó energiamennyiség előállítása sokáig úgy tűnt, hogy örökre elérhetetlen –, az iparágat arra ösztönzik, hogy tovább próbálkozzon a zöldebb jövő megvalósításával.
Ez a reaktor megmenthet minket a globális felmelegedéstől?
A maghasadással ellentétben a magfúzió során részecskéket kell extrém körülmények között összeütköztetni. Jelenleg többféle fúziós reaktortípust vizsgálnak, köztük a tokamakot, egy fánk alakú berendezést, amely extrém nyomáson és hőmérsékleten mágneses mezők segítségével plazmát tárol.
A Lawrence Livermore National Laboratory-ban (LLNL) működő National Ignition Facility reaktora jelentősen másképp működik, és a “világ legnagyobb energiájú lézerrendszerével” bombázza a hidrogénizotópos üzemanyag kis adagjait. A keletkező hőmérséklet a folyamat során óriási, meghaladva a Napban mért hőmérsékletet.
A jelentős ugrásnak számító eredmény ellenére még rengeteg lehetőség van a fejlesztésre Richard Town, az LLNL munkatársa szerint.
Egyrészt az az energiamennyiség, amit a csapat a 2022 decemberi kísérletből kihozott, elenyésző volt. Akkoriban a reakció körülbelül 2,5 megajoule energiát termelt, ami körülbelül annyi áramot jelent, amennyi egy vízforraló működtetéséhez elegendő.
A rendszer azonban idővel felskálázható lenne még akkor is, ha nem is optimalizálják a maximális teljesítményre.
“Egy ‘nagyobb kalapács’ mindig segít” – mondta Town a New Scientistnek.
Nagyobb teljesítménnyel szerintem nagyjából tízszeres nyereséget érhetünk el.
A tudósok azt is remélik, hogy a jelenlegi lézereket nagy teljesítményű lézerdiódákra cserélhetik, hogy csökkentsék az energiafogyasztást és javítsák a megtérülő energia mértékét.
De vajon elérjük-e valaha azt a jövőt, amikor a fúziós reaktorok még azelőtt kiküszöbölik a csorbát a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünkön, mielőtt túl késő lenne? Egyes szakértők továbbra is pesszimisták.
“A fúzió már most is túl késő az éghajlati válság kezeléséhez” – vélekedett Aneeqa Khan, a Manchesteri Egyetem nukleáris fúziós kutatója. “Már most globális szinten szembesülünk az éghajlatváltozás pusztításával.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk