Egy fúziós reaktor kétszer annyi energiát termel, mint amennyit kap
2022 végén a National Ignition Facility tudósai azt állították, hogy lézerrel működő reaktorukkal fontos mérföldkövet értek el a fúziós energia területén. Elmondásuk szerint több energiát nyertek ki, mint amennyit befektettek.
A Futurism beszámolója szerint az eredmények már átmentek a szakértői véleményezési folyamaton, megerősítve a teljesítményt.
És a dolog még ennél is jobb lesz. A tudósok egy külön tanulmányban azt állítják, hogy a későbbi kísérletek során még jobb eredményeket értek el. Amint arról a New Scientist beszámol, közel kétszer annyi energiát szabadítottak fel, mint amennyit a rendszer elfogyasztott.
Azonban, ahogy a csapat gyorsan rámutatott, még hosszú út vezet a kereskedelmi fúziós reaktorig.
Ennek ellenére remélik, hogy azáltal, hogy bebizonyítják, hogy ez lehetséges – a több évtizedes kutatás ellenére a nettó energiamennyiség előállítása sokáig úgy tűnt, hogy örökre elérhetetlen –, az iparágat arra ösztönzik, hogy tovább próbálkozzon a zöldebb jövő megvalósításával.
Ez a reaktor megmenthet minket a globális felmelegedéstől?
A maghasadással ellentétben a magfúzió során részecskéket kell extrém körülmények között összeütköztetni. Jelenleg többféle fúziós reaktortípust vizsgálnak, köztük a tokamakot, egy fánk alakú berendezést, amely extrém nyomáson és hőmérsékleten mágneses mezők segítségével plazmát tárol.
A Lawrence Livermore National Laboratory-ban (LLNL) működő National Ignition Facility reaktora jelentősen másképp működik, és a “világ legnagyobb energiájú lézerrendszerével” bombázza a hidrogénizotópos üzemanyag kis adagjait. A keletkező hőmérséklet a folyamat során óriási, meghaladva a Napban mért hőmérsékletet.
A jelentős ugrásnak számító eredmény ellenére még rengeteg lehetőség van a fejlesztésre Richard Town, az LLNL munkatársa szerint.
Egyrészt az az energiamennyiség, amit a csapat a 2022 decemberi kísérletből kihozott, elenyésző volt. Akkoriban a reakció körülbelül 2,5 megajoule energiát termelt, ami körülbelül annyi áramot jelent, amennyi egy vízforraló működtetéséhez elegendő.
A rendszer azonban idővel felskálázható lenne még akkor is, ha nem is optimalizálják a maximális teljesítményre.
“Egy ‘nagyobb kalapács’ mindig segít” – mondta Town a New Scientistnek.
Nagyobb teljesítménnyel szerintem nagyjából tízszeres nyereséget érhetünk el.
A tudósok azt is remélik, hogy a jelenlegi lézereket nagy teljesítményű lézerdiódákra cserélhetik, hogy csökkentsék az energiafogyasztást és javítsák a megtérülő energia mértékét.
De vajon elérjük-e valaha azt a jövőt, amikor a fúziós reaktorok még azelőtt kiküszöbölik a csorbát a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünkön, mielőtt túl késő lenne? Egyes szakértők továbbra is pesszimisták.
“A fúzió már most is túl késő az éghajlati válság kezeléséhez” – vélekedett Aneeqa Khan, a Manchesteri Egyetem nukleáris fúziós kutatója. “Már most globális szinten szembesülünk az éghajlatváltozás pusztításával.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?