Korának legnagyobb emlőse lehetett az eddig ismeretlen faj
A paleontológusok egy eddig ismeretlen őskori emlősfajt fedeztek fel, amely korának legnagyobbjai közé tartozott.
Az újonnan azonosított faj maradványait eredetileg a Dél-Amerika legdélebbi csücskét jelentő Patagóniában gyűjtötték össze, írja a Newsweek.
A Patagomaia chainko névre keresztelt emlős mintegy 70 millió évvel ezelőtt élt a késő kréta időszak maastrichti korszakában (kb. 72 és 66 millió évvel ezelőtt). A Scientific Reports című folyóiratban megjelent tanulmányban ismertetett lelet a kutatók szerint új megvilágításba helyezi az emlősök evolúcióját.
A fosszíliák elemzéséből kiderült, hogy az élőlény az elevenszülők csoportjába tartozik, amely az emlősök túlnyomó többségét foglalja magában. Ebbe a csoportba nem tartoznak bele a tojást tojó emlősök ritka példányai, például a kacsacsőrűek és az hangyászsünfélék.
A rendelkezésre álló fosszíliák alapján a kutatók azt feltételezik, hogy a Patagomaia egy közepes méretű emlős volt, amely méretét tekintve a mai andoki rókához hasonlítható, amely körülbelül 120 centiméter hosszúra nőhet.
A kutatók becslése szerint a Santa Cruz tartományban feltárt élőlény testtömege nagyjából 6 és 57 kiló között mozgott, az átlagos becsült testtömeg pedig körülbelül 31 kiló körüli lehetett.
Még a kisebb becslések alapján is a Patagomaia a körülbelül 252 millió és 66 millió évvel ezelőtti, a kréta időszakot is magában foglaló mezozoikum korszak nagyobb emlősei közé tartozna.
Eközben az átlagos és a magasabb testtömegbecslések messze meghaladják a tanulmány szerint a korábban ismert legnagyobb mezozoikumi emlősökét. Ezek közé tartozik a Kínából származó Repenomamus és a Madagaszkáron talált Vintana, amelyek becsült testtömege 10, illetve 9 kilogramm volt. A Patagomaia megengedőbb becslései alapján pedig a legnagyobb ismert mezozoikumi emlős lenne.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon