Végzetes csapás: hamarosan a legnagyobb esőerdő is megsemmisülhet
Tudósok szerint az amazóniai esőerdő már az utolsókat rúgja. Az azt károsító emberi tevékenységek hatására ugyanis már 2050-re részben vagy rosszabb esetben akár teljesen ki is pusztulhat. A területet fenyegető tevékenységek közé tartozik egyebek mellett az erdőirtás és a globális felmelegedés is.
Bernardo Flores, a tanulmány egyik szerzője az Agence France-Presse-nek azt nyilatkozta, ugyan már korábban is érzékelték a katasztrófa közeledtét, nem gondolták volna, hogy ilyen közel lenne – írja az IFL Science.
Meddig bírja?
A kutatás alapjául a tudósok számítógépes modelleket valamint korábbi megfigyelésekből származó adatokat vettek. Céljuk az volt, hogy azonosítsák a világ legnagyobb esőerdejének öt legfontosabb stresszfaktorát. Ezek nem mások, mint a globális felmelegedés, az éves csapadékmennyiség, a csapadék szezonális intenzitása, a száraz évszak hossza és az erdőirtás.
Ezt követően megvizsgálták a stresszorokat, hogy megállapítsák, hol lehet az esőerdő „tűrőképessége”. Azaz mely esetben eredményezné a külső tevékenység a növényvilág helyi, regionális vagy akár teljes összeomlását. Azt akarták tudni, hol van az a határ, ahonnan kezdve már egy kisebb negatív behatás is drasztikus lehet az esőerdei ökoszisztéma életében.
Arra jutottak, a stresszfaktorok együttes hatása tenné fel az i-re a pontot. Becsléseik szerint 2050-re az Amazonas esőerdeinek 10-47 százaléka lesz kitéve összetett stresszhatásnak. Ez pedig „váratlan ökoszisztéma-változásokat idézhet elő, és potenciálisan súlyosbíthatja a regionális éghajlatváltozást” – írják a tanulmány szerzői.
„Az említett hatások egyre gyakrabban jelennek meg együttesen az Amazonas szívében” – magyarázta közleményében Flores. Ha pedig ezek a zavarok egyszerre lépnek fel, váratlan ökoszisztéma-változásokat figyelhetünk meg a korábban ellenállónak vélt területeken is, például az Amazonas nyugati és középső részének erdeiben.”
Minden borulna
Ha ez megtörténne, az nemcsak magát az esőerdőt érintené. Az Amazonasban található hatalmas fák ugyanis rendkívül nagy szén-dioxid-elnyelőként működnek, mely globális szinten befolyásolja bolygónk éghajlatát. Az erdőirtás és az éghajlatváltozás következtében azonban elképzelhető, hogy az esőerdő a jövőben több szén-dioxidot fog visszajuttatni a légkörbe, mint amennyit elnyelne belőle – legalábbis egy 2021-es tanulmány szerint.
“Bizonyítékaink vannak arra vonatkozóan, hogy az egyre emelkedő hőmérséklet, az aszályok és az erdőtüzek is befolyásolhatják az esőerdő működését. Emellett ezek azt is megváltoztathatják, hogy mely fafajok képesek működésben tartani az erdő rendszerét” – mondta Dr. Adriane Esquivel-Muelbert, a tanulmány társszerzője.
„A globális felmelegedés gyorsulásával egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az erdő pusztulása hamarosan még nagyobb fokozatra fog kapcsolni.”
A kutatók tanulmányukat a Nature című folyóiratban tették közzé.
Ez is érdekelheti:
Olyannyira felerősödtek a hurrikánok, hogy egy új kategória kell nekik
A legnagyobb természeti katasztrófák hozhatják a gyémántokat a földfelszínre
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon