Így válnak enyészetté a magyar műemlékek: leomlott a solymosvári várrom egyik fala Romániában – fotók
Leomlott a solymosvári várrom egyik megmaradt fala a partiumi Arad megyében. A helyi és megyei hatóságok egymást okolják a műemlék épület elhanyagolt állapotáért.
A közigazgatásilag Lippa (Lipova) városához tartozó Solymosvár (Soimos) váránál bekövetkezett falomlásról Ionel Bulbuc, az Arad megyei önkormányzat alelnöke számolt be Facebook-oldalán. A Solymos váraként ismert műemlék épület a térség legjelentősebb középkori erődítménye.
A kisebbik román kormánypárt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusa bejegyzésében Lippa önkormányzatának szociáldemokrata párti (PSD) vezetését okolta a műemlék épület elhanyagolt állapotáért, és kampánytémává tette annak sorsát. Mint írta, az erődítmény jelenlegi tulajdonosa, a PSD-s vezetésű városi önkormányzat jobban tette volna, ha a megyei közgyűlésre hagyja a vár maradványait.
Florin Pera, Lippa polgármestere az Agerpres román hírügynökségnek nyilatkozva emlékeztetett: a várrom egy évtizedig volt az Arad megyei önkormányzat kezelésében, épp azzal a céllal, hogy felújítsák, de ez nem történt meg.
A lippai önkormányzat 2020 szeptemberében vette át, hogy uniós támogatásra pályázzon a felújításához. A jelenlegi finanszírozási programok azonban nem teszik lehetővé akkora összeg lehívását, amekkorára szükség lenne – mondta. A várat 80 százalékban kellene újjáépíteni, ami becslései szerint 40 millió euróba kerülne – tette hozzá. Mint közölte, a felújításnak az egykori trónterem helyreállítása, kiállítóterek és konferenciatermek kialakítása is része lenne.
Képeink a még jobb állapotában lévő solymosvári várromról:
Elmondta, megpróbálják felvetetni az országos örökségvédelmi intézet sürgősségi listájára a várromot, azt remélve, hogy így több esély lesz a felújítására.
A polgármester arra intette a turistákat, hogy ne közelítsék meg túlságosan a várat, mert balesetveszélyes. Hamarosan táblákat is kihelyeznek, melyek figyelmeztetnek az omlásveszélyre – mondta.
Végre elkezdtek intézkedni, de a megmentés még várat magára
Ionel Bulbuc, az Arad megyei önkormányzat alelnöke kedden délután közösségi oldalán arról is beszámolt, hogy a nap folyamán egyeztetéseket folytatott Bukarestben Raluca Turcan művelődési miniszterrel és Oana Zahariával, az országos örökségvédelmi intézet igazgatójával Solymos váráról. Mint írta, a bukaresti politikusok arról biztosították, hogy a várrom felkerül arra az örökségvédelmi intézet által összeállított listára, melyen a sürgős beavatkozást igénylő, ezért finanszírozásra javasolt műemlékek vannak.
Erre a listára való felvételt említette célként az Agerpresnek nyilatkozva Florin Pera polgármester is.
“Bár ezt a megbeszélést a lippai polgármesternek kellett volna lefolytatnia Bukarestben, ha érdekelte volna a dolog, megtettük mi a megyei önkormányzattól helyette” – írta Bulbuc. Az alelnök megköszönte a szaktárca támogatását, és meghívta a PNL-s minisztert és intézményvezetőt Aradra, hogy a felújítási projektek ismeretében tárgyaljanak a témáról.
Az Arad megyei közgyűlés kedden közleményt is kiadott a témában, melyben azzal indokolta az egy évtizedig a megye kezelésébe tartozó műemlék felújításának az elmaradását, hogy a lippai önkormányzat nem adta ki időben a pályázat elkészítéséhez szükséges különböző iratokat – írta az Agerpres.
Solymosvári vár története
Solymos vára Lippa közelében található, a Maros jobb partján, a partiumi térség egyik legjelentősebb középkori erődítménye. Pál szörényi bán építtette a tatárjárás után, első említése 1278-ból való. Rövid ideig királyi vár volt, majd Hunyadi János, a Bánffy család, később Corvin János birtokában állt. Ahogy megírtuk korábban, Dózsa György vezette keresztesek egyik legnagyobb haditettének Solymos várának elfoglalása számított, de a várfoglalások mögött nem ostromok, hanem egyéb trükkök álltak, részletek itt.
A XVI. században Izabella magyar királyné lakott benne. 1788-ban ürítették ki hivatalosan.
A vár hegyen áll, legkorábbi része a belső vár és öregtorony. A leírások szerint a várudvar északi részén állt az Izabella királyné idejéből való reneszánsz palota, a déli oldalon volt a lovagterem és a várkápolna.
Ahogy korábban írtuk, szétverik a Citadellát. Íme a megsemmisült műemlékértelmezés, kihasznált nemzeti frusztráció, részletek itt
És ez is érdekes lehet: Csővár az összedőlés határán: számtalan várromunk semmisülhet meg pillanatokon belül!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?