A szó szoros értelmében a piramis kulcsát találhatták meg. Megtudjuk végre, hogy pontosan mire szolgált az óriási építmény?
Egyre több szakember gondolja azt, hogy a gízai nagy piramisnak egész egyszűen hiányzik a teteje, írja a LADbible.
Az ókori világ hét csodájának egyike magyjából Kr. e. 2560-ban épült, az egyiptológusok szerint mindössze 20 év alatt, több mint kétmillió kőből. Az építmény pontos eredete azonban még mindig rejtély a szakértők számára.
De a piramissal kapcsolatos megszámlálhatatlan kérdőjel közül az egyik legkülönösebb a tetejével kapcsolatos. Ugyanis bár lentről úgy tűnhet, hogy tökéletesen hegyes lenne a teteje, de valójában egy 10 méter széles sík talaj van a csúcson.
De akkor mi hiányzik onnan? Az ősi hagyomány szerint az építményre röviddel a befejezés előtt egy zárókövet kell felhelyezni. Ez eredetileg dioritból, gránitból vagy nagyon finom mészkőből készült, majd arannyal vagy elektrummal lett bevonva. De az úgynevezett Középbirodalom idején már általában gránitból készült, és gyakran szöveggel, szimbólumokkal is ellátták.
Amikor újonnan építették, a zárókő fényes csillagként ragyogott, ez volt a piramis legfontosabb része. Ennek ellenére nem tudjuk pontosan, hogy volt-e valaha is zárókő a gízai piramison.
Évezredek óta rejtély, hogy hová lett
Egyes feljegyzések szerint már Krisztus kora óta csodálkozásukat fejezték ki a piramishoz elzarándokolók, hogy miért nincs záróköve. És mégis itt tartunk, hogy több mint 2000 évvel később sincs fogalmunk arról, hogy miért lehet egy sík terület a piramis ékének helyén.
A kutatók úgy vélik, hogy az arany színe a fáraók gazdagságát és dicsőségét jelezte. De egyes elméletek szerint a fém elnyelte a nap energiáit, és valójában ez volt a szerkezet fő része. Gyakorlatilag úgy működik, mintha egy gép kulcsát forgatná el.
Elsőre kicsit talán sci-finek tűnhet, de közel sem annyira elképzelhetetlen, mint amilyennek hangzik. Már 2018-ban bemutatta egy tanulmány, hogy a gízai nagy piramis valószínűleg képes lehetett az elektromágneses energiát összegyűjteni és a tövében koncentrálni.
A leghíresebb oroszországi egyetem tudósai a piramis modelljét használták kísérletükhöz. De elismerték, hogy elméletük megalkotása során feltételezésekbe is bocsátkoztak az építőanyagokról és a piramisban lévő ismeretlen üregekről.
De akkor mi történt a gízai nagy piramis zárókövével? Az egyiptomi hatóságok úgy gondolják, hogy 2500 évvel ezelőtt tolvajok rabolhatták ki a piramist, ellopva a zárókövet és a szerkezet belsejében található egyéb kincseket.
Így sajnos az is elképzelhető, hogy soha nem fogjuk megtudni, hogy a zárókő valamilyen titokzatos célt szolgált-e, vagy csak dekoráció volt.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel