Több száz mamutcsontot és őskori maradványokat találtak Lengyelországban
Kutatók több száz őskori állatcsontot, köztük egy barlangi oroszlán és egy mamut maradványait fedezték fel egy lengyelországi barlangban.
Az ország Świętokrzyskie (Szentkereszt vajdaság) régiójában található úgynevezett Paradicsom-barlang (Jaskinia Raj) az ország egyik legjelentősebb régészeti lelőhelyének számít, írja a Newsweek.
“A Paradicsom-barlang Lengyelország egyik leghíresebb és legfontosabb régészeti lelőhelye, és valójában nagyon keveset tudunk róla” – mondta a Lengyel Sajtóügynökségnek (PAP) Małgorzata Kot, a Varsói Egyetem régészeti karának munkatársa, a jelenlegi kutatás vezetője.
Röviddel annak felfedezése után, az 1960-as években kutatásokat végeztek a barlangban, de az azóta eltelt években nem foglalkoztak vele megfelelően.
“Amit akkor találtak, az hatalmas mennyiségű állatcsont és annak nyomai, hogy a neandervölgyiek legalább kétszer jártak ezen a helyen” – magyarázta Kot. “Azóta semmi több nem történt a kutatások terén. A laboratóriumi módszerek azonban 60 év alatt olyan sokat fejlődtek, hogy jóval többet tudunk majd mondani a leletekről és ennek a helynek a történetéről.”
A legújabb kutatás egyik célja, hogy megvizsgálja a dél-lengyelországi őskori éghajlat és környezet változásait, és ezeket összefüggésbe hozza a 60-14 ezer évvel ezelőtti emberi települések kialakításával. A projekt részeként a kutatók több dél-lengyelországi barlangból származó maradványokat terveznek elemezni.
Annak ellenére, hogy eddig csak egy körülbelül 5 négyzetméteres területet fedtek le, a Paradicsom-barlang ásatásai már néhány nap alatt érdekes felfedezéseket hoztak, köztük egy medve, egy barlangi oroszlán és egy mamut maradványait, valamint rénszarvasagancs töredékeket. A kutatók összesen nagyjából 200 nagyméretű és jól megőrződött csontot dokumentáltak.
Kot szerint a csapat bízik abban, hogy az ásatás előrehaladtával még több, akár több ezer leletet is felszínre hozhatnak.
“Most már meg tudjuk állapítani, hogy nemcsak neandervölgyiek, hanem modern emberek is éltek ebben a barlangban. Erről korábban nem voltak feljegyzések” – osztotta meg Kot.
A barlangból származó talajminták válogatása és tisztítása a Varsói Egyetem geológiai karához tartozó Európai Geológiai Oktatási Központban folyik.
A kutatók eközben a helyszínen felfedezett rengeteg rénszarvasaganccsal kapcsolatos hipotézist igyekeznek megerősíteni.
“A hipotézis szerint a neandervölgyiek az összegyűjtött agancsokat barikádok készítésére és a barlang bejáratainak védelmére használták” – mondta Kot. “Megpróbáljuk ellenőrizni, hogy ez lehetséges volt-e, hogy valóban ugyanarról az időszakról van-e szó, amelyben a neandervölgyiek éltek.”
A Paradicsom-barlang mészkősziklákban alakult ki, egykor egy sekély tenger fenekén, mintegy 360 millió évvel ezelőtt. Körülbelül 47 ezer cseppkő található a barlangban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét