Nyugati szomszédunk hatalmas összegeket áldoz a hadsereg fejlesztésére
Az orosz agresszió két évvel ezelőtt olyan folyamatokat indított el a világban, ami a fegyverkezés felé kezdte el terelni az országokat. Európa békés együttélés mellett egy kicsit elaludt, de most mintha több állam is megrázná magát. Ausztria is ezek az országok közé tartozik, nagy összegekkel kezdték el a hadseregüket fejleszteni.
Az osztrák hadsereg (Bundesheer) a Pandur EVO kerekes páncélozott járművekre szerelt 36 új rendszerrel fogja növelni légvédelmi képességeit – jelentette be Klaudia Tanner védelmi miniszter, írja a DefenseNews. A mintegy 500 millió euró (194 milliárd forint) értékű üzlet keretében a német fegyveripari nagyvállalat Rheinmetall Skyranger 30 közeli hatótávolságú légvédelmi torony rendszerének egy könnyebb, kifejezetten az osztrák igényekhez igazított változatát vezetik be. Ez a változat lényegesen, negyedével könnyebb, immár három tonnát nyom, ami lehetővé teszi a hattengelyes Pandur EVO járművekre való integrálását – adta hírül a Der Standard. A súlycsökkentést kevesebb páncélzattal és áramvonalasabb kialakítással érték el.
Ez a bejelentés nem sokkal azután történt, hogy Ausztria további 225 Pandur jármű beszerzéséről döntött 1,8 milliárd euró (700 milliárd forint) összköltséggel, amely magában foglalja a Rheinmetall légvédelmi rendszerek kiadásait is. Ausztria korábban 100 Pandur Evo-t rendelt, amelyek nagy részét már leszállították.
E járművek összeszerelését, valamint a Rheinmetall fegyverállomások telepítését a General Dynamics European Land Systems bécsi telephelyén végzik. A Skyranger 30 osztrák változata 30 milliméteres ágyúval, Mistral rakétákkal és fejlett szenzorokkal lesz felszerelve, ami növeli a légvédelmi képességeit.
Ez a beszerzés része Ausztria stratégiai válaszának az európai biztonsági helyzet romlására, különösen a 2022-es ukrajnai orosz inváziót követően. Ausztria részvétele a német vezetésű Európai Égi Pajzs Kezdeményezésben (ESSI) és a közelmúltbeli beszerzései a katonai felkészültség megerősítését célozzák. A Skyranger 30 rendszer várhatóan hatékony rövid hatótávolságú védelmet nyújt a szárazföldi erők számára, ami a Rheinmetall közleménye szerint előrelépést jelent a modern légvédelemben.
A megállapodás emellett további kilenc rendszerre is opciót biztosít, az első szállítások 2026-ban várhatóak. A Rheinmetall ezt jelentős belépőnek tekinti a piacra, és további megrendelésekre számít olyan országoktól, mint Németország, Dánia és Magyarország, különösen azután, hogy Németország nemrégiben jóváhagyta a Skyranger 30 rendszert.
A kerekes páncélozott járműpark bővítésével párhuzamosan új Leonardo AW169 helikopterek üzembe helyezésével erősítették légi kapacitásait, amelyek az utasszállítás mellett katasztrófavédelmi és egyéb segítségnyújtási feladatokban is bevetik majd, írja a Vindobona. A bővítések mellett a védelmi minisztérium négy új Embraer C-390 szállító repülőgép beszerzését tervezi a régebbi Hercules szállító repülőgépek leváltására. Ezek az új repülőgépek többek között egy Pandur Evolution kerekes harckocsit és egy Black Hawk helikoptert is képesek lesznek szállítani, ezzel is hangsúlyozva sokoldalúságukat és stratégiai jelentőségüket.
Magyarország
Tavaly decemberben adta hírül a magyar honvédelmi minisztérium, hogy a Magyar Honvédség stratégiai partnere, a Rheinmetall legújabb megállapodása szerint a Skyranger 30 Lynx elnevezésű, közeli hatótávolságú légvédelmi torony kifejlesztésére kapott megbízást. A Magyar Honvédség állományában rendszeresített Lynx alvázára épülő, a XXI.század kihívásainak megfelelő eszköz a korszerű harcjárművekkel felszerelt nehéz dandár közvetlen légvédelmi oltalmazását fogja ellátni, egyben szélesíti is a Lynx típusváltozatainak skáláját is. A II. világháború idején a magyar hadsereg a magyar fejlesztésű Nimród önjáró légvédelmi gépágyúja töltötte be ugyanezt a szerepet, azonban ez a haderő meggondolatlan leépítése során eltűnt, és így most a Skyranger 30 segítségével foja visszaépíteni a csapatlégvédelmi fegyvernemet.
ez is érdekes lehet:
- Harc közben lettek öngyilkosok az orosz katonák Ukrajnában – Videó 18+
- Itt tárolta az atomfegyvereit Magyarországon a Szovjetunió, részletek itt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?