Ki volt valójában szendrői gróf Török Marianna?
II. Abbasz Hilmi pasa magyar származású feleségének, gróf szendrői Török Marianna életét még napjainkban is titkok övezik, így a most ismertetésre kerülő tények sok olvasónknak megdöbbentő lesz.
A hölgy Puskás Tivadar feltaláló első gyermeke, aki Philadelphiában született 1877.06-15-én. Édesanyja Sophia Vetter grófnő akkor még szendrői Török József gróf felesége volt, és még a válást sem indította el. Így a pár titkolta a gyermek létét, ámbár a helyi hatóságok regisztrálták a szülést. A családban Maynak nevezték a kislányt. 1892 április végén a feltűnő szépségű tinédzser leány már Egyiptomban volt, ahol Max Hussarek, Abbas pasa Theresianumi tanára mutatta be a 18 év alatti uralkodónak gróf Török May néven. A fiatalok között gyorsan kialakult szerelemnek Puskás Tivadar halála vetett véget. May 1893 novemberében már Ausztriában volt. A hagyatéki eljárásban – édesanyaja királyi közjegyző előtt tett nyilatkozata alapján — a budapesti Királyi Bíróság Puskás Májuska nevet adta a megkereszteletlen leánynak. Az elhúzódó hagyatéki eljárás végéig Puskás May Bécsben élt, mint udvari zongorista.
A hagyatéki eljárás 1898-ban ért véget, de nem a magyar felsőház elvárásainak megfelelően, így 1898.12.18-án Magyarországon, 20-án Ausztriában gyalázkodó újságcikk jelent meg Májuskáról, ezzel tönkretették a művészi pályáját. 1899-ben Májuska feltehetően Török May névre kért útlevelet Bécsben, de az 1900-ban lezárt anyakönyvi akta elveszett a levéltárból. 1900-ban a Bécsbe látogató Abbasszal Egyiptomba utazott, ahol 1901 januárjában polgári házasságot kötöttek.
1910.02.19-én May iszlamizált, felvette a Zubeida nevet. Egyiptomban Török grófnőként ismerték, ahogy gróf Széchényi Lajos főkonzul jelentéseiben is szerepel. Ezt a Török May nevet adta meg az iszlamizációs jegyzőkönyvbe. 1910.02.09-én a Mähriches Tagblatt újságírója összekeverte a féltestvér nővérével, és gróf Török Mariannának nevezte el. Európa keleti felében ezen a néven ismerik. 1910.02.28-án May uralkodói házasságot kötött Abbasszal, amikor Djavidan Hanum alkirályné (kediva) lett, és oszmán hercegnői rangot kapott. Az Egyiptomot gyarmatosító angolok az arab dokumentumokból a Török May nevet ismerték meg, és terjesztették el az angolszász világban. Mayt érdekelte az építészet, Egyiptomban a Abdeen, a Koubbeh, a Ras El Tin, a Salamlek paloták átalakítása, a Mataria (El Matareya) villa építtetése, Törökországban a Çubuklu Sarayı (Hidiv kastri) építtetése fűződik a nevéhez.
A nagyhatalmi nyomás végül eredményre vezetett, 1913.08.07-én az Alexandria Sharia Court kimondta a válást. Ezt követően Bécsben, majd 1922-től Berlinben élt Májuska. Együtt zenélt Eugen d’Alberttel, zenét szerzett, rádiójátékokat, újságcikkeket és könyveket írt. 1951-ben a Hainfeld kastélyba költözött a rokonokhoz, a kastély értékesítéséből ráeső örökségből Grazban vett egy lakást, ahol élete végéig élt. Utolsó éveiben festett, festményeiből több országban rendeztek kiállításokat.
1968.08.15-én a hercegnő hunyt el. Sírja Grácban, a Sankt Leonhardt temetőben található.
vendégszerző: Puskás István
ez is érdekes lehet:
- Magyar emlékek nyomába eredtünk Törökországban
- Ezek a legjobb török desszertek – melyiket kóstoldat már? – KÉPEK
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?