Így gyógyíthatott Góliát népe
A Bar-Ilan Egyetem kutatói a „Tell es-Safi/Gath” nevezetű projekt keretein belül ásatásokat végeztek Izrael területének középső részén, mely során érdekes felfedezésekre bukkantak. A szakemberek a helyi templomok környékén olyan növények magvaira valamint gyümölcseire leltek, melyek révén egészen új ismeretekre tettek szert a filiszteusok ősi rituáléjaival kapcsolatban. A kora vaskori nép ezeket ugyanis gyógynövényként illetve pszichoaktív szerként használhatta.
A filiszteus kultúra egyik legismertebb alakja a bibliai óriás, Góliát, akinek származását Gát városához kötik. A kutatók már negyed évszázada vizsgálják a projekt keretein belül az ősi város területét is, hogy még több információ birtokába juthassanak a filiszteusok kultúrájáról. Ennek érdekében Aren Maeir és Ehud Weiss, az izraeli Bar-Ilan Egyetem professzorai kutatócsapatukkal karöltve egy gáti templom környező területét vizsgálták – írja az Arkeonews.
Mediterrán növények
A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmány értékes információkkal szolgál a filiszteusok életmódjával kapcsolatban. Sőt, ezáltal nem csak az övékére lehet következtetni, hanem a mediterrán térség ősi népeinek szokásaira is, egyebek közt az ókori görög civilizáció hagyományaira.
A templom közelében talált növények alapos elemzése révén a kutatók következtetni tudtak azok betakarításának idejére, felhasználásukra valamint szimbolikájukra. Ez pedig betekintést enged a filiszteusok spiritualitásának világába is.
Dr. Suembikya Frumin, a Bar-Ilan Egyetem Archaeobotanikai Laboratóriumának vezetőjének, a tanulmány társszerzőjének elmondása alapján a legjelentősebb mediterrán növények, melyeket felfedeztek, a barátcserje (Vitex agnus-castus), egy margaréta- (Glebionis coronaria) és egy ördögszemtípus voltak. Így jelen ismereteink alapján ezen növényeket a filiszteusok alkalmazhatták elsőként.
A templomnál talált pszichoaktív és gyógyászati tulajdonságokkal rendelkező növényeket a filiszteusok minden bizonnyal vallási rituálék során használták. Nem csoda, hiszen a tanulmány szerint a filiszteusok életmódját és vallását a természet rendkívül nagy mértékben befolyásolta. Úgy vélték, az évszakok váltakozása, sőt, még a folyók áradása is befolyásolja az emberek egészségét.
Vallási párhuzam
A tanulmány érdekes párhuzamokra is rámutat: szerzői hangsúlyozták a filiszteusok és az Égei-tenger térségének népei által gyakorolt hasonló vallási ceremóniákat. Mivel az antik görög mitológia Héra istennőhöz köti a szövés feltalálását, az istenséghez fűződő vallási helyszíneken rendszerint megtalálhatók voltak korabeli szövőszékek is. Ehhez hasonló tárgyakat pedig a filiszteusok templomainál is talált a kutatócsapat. Ez arra enged következtetni, hogy megalapozott a két térség közti kulturális hasonlóság felvetése.
„Jelen tanulmányunk eredményei új megvilágításba helyezik a filiszteusok és a szomszédos régiók közötti kulturális és vallási kölcsönhatások kutatását” – tette hozzá Aren Maeir, Bar-Ilan Egyetem Izraeli Tanulmányok és Régészeti Tanszékének professzora, a tanulmány társszerzője.
A tudósok úgy vélik, kutatásuk folytatása azért is kulcsfontosságú, hogy még jobban megismerhessük a minket megelőző civilizációk, az emberiség gyökereit.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény