A miniszterek beszűkíthetik a brit parlamenti képviselők jogkörét Palesztina miatt
A brit miniszterek azt fontolgatják, hogy megtiltják a parlamenti képviselőknek, hogy kapcsolatba lépjenek bizonyos civil szervezetekkel. A tervek szerint „zéró toleranciát” kell alkalmazni a csoportokkal szemben.
A miniszterek azt fontolgatják, hogy megtiltanák a parlamenti képviselőknek és tanácsosoknak, hogy kapcsolatba lépjenek olyan csoportokkal, mint a Palesztinai Szolidaritási Kampány (PSC), az Extinction Rebellion és a Just Stop Oil, írja a The Guardian.
A kormány politikai erőszakkal foglalkozó tanácsadója, John Woodcock által előterjesztett tervek szerint a főáramú politikai vezetőknek meg kellene mondaniuk képviselőiknek, hogy alkalmazzanak „zéró toleranciát” azon csoportokkal szemben, amelyek bomlasztó taktikát alkalmaznak, vagy nem képesek megállítani a „gyűlöletet” a felvonulásokon.
Rishi Sunak miniszterelnök és James Cleverly belügyminiszter a javaslatokat a Woodcock által vezetett felülvizsgálat részeként vitatja meg.
Az emberi jogi csoportok elítélték a miniszterelnököt, amiért pénteken a Downing Streeten tartott, sietve összehívott beszédében arra figyelmeztetett, „az otthon lévő erők megpróbálnak minket szétszakítani”. Szerdán azzal vádolták, hogy eltúlozta a tüntetéseken tapasztalható feszültséget, miután „csőcselékuralomra” figyelmeztetett az Egyesült Királyságban.
A Sun on Sunday című napilapban Woodcock bejelentette terveit. „A politikai erőszakról szóló felülvizsgálatomat hamarosan hivatalosan is benyújtom a miniszterelnöknek és a belügyminiszternek. A jelentésben arra kérem a főáramú politikai pártok vezetőit, hogy zéró toleranciát alkalmazzanak a demokráciánkat fenyegető veszéllyel szemben. Tehát Rishi és Keir [Starmer] utasítsa a parlamenti képviselőit és a tanácsosokat, hogy ne lépjenek kapcsolatba senkivel a PSC-től, amíg rendet nem tesznek a házuk táján, és nem vágják ki a gyűlöletet a felvonulásaikból.”
Belpolitikai fogást jelent, ha megszavazzák
A javaslatok politikailag kényelmesek a kormány számára. Ha elfogadják őket, további nyomást gyakorolnának a munkáspárti vezetőre pártjának a palesztinbarát tüntetésekkel kapcsolatos álláspontja miatt.
Több hivatalban lévő munkáspárti képviselő is részt vett a PSC rendezvényein. A Munkáspárt a vezető toryk követelései ellenére sem volt hajlandó felfüggeszteni a rendezvényeken részt vevő képviselőket, mivel a PSC nem tiltott szervezet.
A toryk korábban már tárgyaltak az Extinction Rebellionnal és többek között Michael Gove egyenjogúsítási miniszterrel. Gove megbízatása részeként a szélsőségesség definícióján dolgozik. A miniszterek azt vizsgálják, hogy az új definíciót kiterjesztenék-e olyan csoportokra, amelyek tevékenysége „aláássa” az Egyesült Királyság intézményeit.
Kutyaszorítóban a Munkáspárt
Starmerre, a Munkáspárt vezetőjére máris nyomás nehezedik, hogy a munkáspárti képviselőknek nagyobb szabadságot adjon Izrael gázai akcióinak elítélésében. George Galloway rivális baloldali politikus csütörtökön elsöprő időközi választási győzelmet aratott Rochdale-ben, ahol a lakosság 18%-a muszlim.
A Munkáspárton belül sokan úgy vélik, hogy ez arra utal, hogy a muszlimok dühösek a párt Izraellel kapcsolatos álláspontja miatt. Egy árnyék-frontember megkérdőjelezte, hogy a munkáspárti vezetés elég messzire ment-e a palesztinbarát felvonulásokról szóló hamis narratívák eloszlatásában.
„Beszélünk Rishi gyávaságáról, és arról, hogy mennyi időbe telt, amíg előállt, és megállította a Lee Andersonhoz és Suella Bravermanhoz hasonló személyek által terjesztett gyűlöletüzeneteket. De mi a különbség aközött, amit a Munkáspárt és a toryk mondtak ezekről a tüntetésekről?” – mondták a The Guradiannek.
Egy másik árnyék-frontharcos azt mondta: „A düh, amit láttunk, ennek a háborúnak a szélsőséges aszimmetriája miatt van. Egy teljesen domináns erő egy viszonylag alulfegyverzett ellenféllel szemben. […] De az én csalódásom az, hogy mi, a Munkáspártiak évek óta nem szenteltünk a gázai helyzetnek a megérdemelt figyelmet. A vezetésnek ezt minél előbb helyre kell hoznia.”
A képviselőknek meg kellene-e szakítaniuk a kapcsolatot a csoporttal?
Bridget Phillipson, az árnyék oktatási miniszter szerint a képviselőknek óvatosnak kell lenniük a személyekkel vagy szervezetekkel való kapcsolataikat illetően.
„De úgy gondolom, fontos hangsúlyozni, hogy a tiltakozáshoz való jog fontos alapjog a demokráciánkban. Ez azt jelenti, hogy az emberek részt vesznek olyan felvonulásokon vagy tüntetéseken, amelyekkel a politikusok esetleg nem értenek egyet.”
A belügyminisztérium szóvivője elmondta, nem akarja, hogy a tiltakozás a tüntetéseken való részvételt akadályozza.
A polgárok attitűdje
A More in Common által a Together Coalition megbízásából készített közvélemény-kutatás megállapította, hogy a lakosság jelentős kisebbsége muszlimellenes érzelmeket táplál, miután egy héten át vezető politikusok muszlimellenes megjegyzései uralták a címlapokat.
A kutatás szerint a britek 21%-a vélekedik negatívan a muszlimokról, ami minden más etnikai csoportnál magasabb arány. 9%-uk negatívan viszonyul a zsidókhoz, 8% a fekete és/vagy karibi emberekhez és 7% a keresztényekhez.
A megkérdezettek egyértelmű többsége, 59%-a szerint lehetséges britnek és muszlimnak lenni. Ugyanakkor 27%-uk azt mondta, hogy kényelmetlenül érezné magát, ha egy szerette muszlimhoz tervezne feleségül menni, és 42% úgy vélte, hogy a brit muszlimok inkább a muszlim országokhoz, mint Nagy-Britanniához lennének lojálisak.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?