Elképesztő történet a bojkott szó eredete
Bizonyos szavak sajátos körülmények között keletkeznek, és kitörölhetetlen nyomot hagynak a nyelvben és a társadalomban. A “bojkott” kifejezés egy ilyen példa, mivel igen érdekes eredettörténetet hordoz, amely összefonódik az ír farmerek sanyarú helyzetével és egy ember elnyomó cselekedeteivel, és rávilágít a kollektív cselekvés és a nyelvi fejlődés erejére.
A bojkott kifejezés az 1800-as években Írországban alakult ki, írja az Ancient Origins. A konfliktus középpontjában az ír bérlő farmerek álltak. Ők az 1879 és 1882 között zajló földháború során a földbirtokosok és ügynökeik által alkalmazott tisztességtelen földhasználati gyakorlatok, bérleti díjemelések és kilakoltatások ellen küzdöttek. Az egyik ilyen ügynök, Charles Cunningham Boycott kapitány központi figurája lett ennek a történetnek.
1880-ban Mayo megye bérlői Boycott kapitánynak voltak kiszolgáltatva, aki Lord Erne, egy távollevő földbirtokos ügynökeként szolgált. Boycott birtokvezetését kíméletlen kilakoltatások, túlzó bérleti díjak és a helyi gazdák jólétének általános semmibevétele jellemezte.
Bojkottálták Boycottot
Boycott kapitány zsarnokságával szemben az ír farmerek merész stratégiát dolgoztak ki, hogy szembenézzenek igazságtalan követeléseivel. Az Ír Földliga prominens tagjainak vezetésével összehangolt erőszakmentes ellenállási kampányt indítottak, megtagadva, hogy megműveljék a földjét, kereskedelmet folytassanak vele, vagy bármilyen szolgáltatást nyújtsanak neki, beleértve a helyi üzletekben való kiszolgálást vagy a földjén való munkát.
Az ötlet Charles Stewart Parnell ír nacionalista egyik beszédéből származott, aki felszólította a munkásokat, hogy az igazságtalan földbirtokosokat úgy büntessék, hogy “elszigetelik őt az ország többi részétől, mintha leprás lenne”. Ez a szervezett erőfeszítés hatékonyan elszigetelte Boycottot a közösségtől, így képtelenné vált feladatai ellátására.
Ez a kollektív fellépés messze túlmutatott a megye határain, és az ír gazdák által kidolgozott innovatív tiltakozási módszerek miatt a média figyelmét is felkeltette. A névadó kifejezés gyorsan bekerült a köztudatba, az újságírók és a kommentátorok a “bojkott” kifejezést alkották meg a társadalmi és gazdasági kiközösítés ezen formájának leírására.
A Boycott kapitány elleni bojkottnak mélyreható következményei voltak. A neve a szervezett ellenállás szinonimájává vált, a “bojkott” pedig világszerte a társadalmi és politikai változások erőteljes eszközévé vált. A Cambridge Dictionary szerint a “bojkott” jelentése “egy termék megvásárlásának vagy egy tevékenységben való részvételnek a megtagadása a határozott rosszallás kifejezéseként”.
Boycott kapitány és az ír farmerek története emlékeztet a kollektív cselekvés átalakító erejére. Az ír farmerek akciói egy olyan szót eredményeztek, amely a szolidaritás erejét és az igazságtalanság elutasítását szimbolizálja.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van