Az óceán rengeteg furcsa élőlény otthona, kezdve a mesebeli Dumbóra hasonlító poliptól (az egyik emblematikus faja a Grimpoteuthis nemnek) egészen a hatalmas és erős orkákig. Nem csoda, hogy évszazadokon át képzeltek mindenféle szörnyűséges fenevadakat az óceán mélyére. Ha eleink például találkoztak egy óriás tintahallal, akkor pedig lehet, soha többé nem is merészkedtek arra a környékre.
A Föld legnagyobb gerinctelen lényéről egy rendes fotónk sincs
Az iflscience.com cikke szerint viszonylag keveset tudunk e különleges, hatalmas és félelmetesnek kinéző fajról. Ez nem csoda, hisz a találkozás velük viszonylag újkeletű: az Antarktiszt körülvevő vizeken kívül máshol nem élnek a Földön, márpedig azokat a vizeket viszonylag nemrég hódította csak meg az ember.
Ráadásul nagyon ritka, hogy látunk példányokat a tengerben. A londoni Természettudományi Múzeum egyenesen azt írja, hogy hiányoznak az óriás tintahalat saját élőhelyén ábrázoló fényképek. Tehát nem tudjuk pontosan hogyan él, mert csak akkor tudjuk lefotózni, ha mondjuk nagy néha egy hajó mellé úszik. Például ITT.
Minden amit tudunk ezekről a fenséges állatokról, abból a néhány példányból tudjuk, amit sikerült elejteni vagy lencsevégre kapni. Az elsőt 1981-ben látták. Különlegesség, hogy az új-zélandi Te Papa Tongarewa Múzeum három példányt őriz. Itt van néhány fotó egy partra vetett példányról:
A hatalmas szemű óriás tintahal rejtélyei
Az óriás tintahal a világ legnagyobb gerinctelen állata. Ráadásul neki van a legnagyobb szeme is a Föld élőlényei közül. Egy 2017-es tanulmány szerint a szeme annyira nagy – vélhetően 27 centiméter átmérőjű -, hogy 2000 méter mélyen is elég jól látják a ragadozókat, például a rájuk vadászó nagy ámbrásceteket, így kereket tudnak előlük oldani.
A csápjától a kezéig akár 14 méter hosszúságúra is megnőhet. Elképzelhetjük tehát, hogy mit gondolhattak azok a hajósok, akik mondjuk a 18. vagy 19. században találkoztak egy kisebb lélekvesztőn ezzel a vörös óriással.
A súlya fél tonna is lehet és a nőstények nőnek nagyobbra.
A nagy tintahal egyébként hosszabb az óriás tintahalnál, de csak a csápjai miatt. A teste az óriás tintahalénak nagyobb.
A tintahalaknak mind van egy egyedülállóan kemény csőre, amivel elkapják áldozataikat. Nagy halaktól és cápáktól kezdve nagyjából bármit elfogyasztanak, konkrétan még egymást is (ezért is példálózik éppen velük Jack Sparrow az egyik jelenetben a Karib-tenger kalózai 3. részében). Ha pedig egy ámbráscettel találkoznak, védekeznek. Az iflscience.com cikke szerint sokszor találni olyan ámbrásceteket, melyeknek furcsa mintáik vannak a bőrükön. Ezek jó eséllyel egy óriás tintahallal való küzdelemből származhatnak.
Olvass tovább itt:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon