Márpedig ha elfogy a népesség, akkor bármekkorára nőhet Kína, előbb-utóbb beüt a válság, mert nem lesz sem elegendő dolgozó, sem pedig elegendő katona. Márpedig egyre több olyan nő van a hatalmas országban, akik trendszerűen teszik életcéljukká, hogy semmiképp sem akarnak összeházasodni és gyermeket szülni. Az okok sokrétűek, ám az eredmény katasztrofális lehet Kína jövővel kapcsolatos elképzeléseire nézve.
Persze már állíthatná valaki, hogy majd a mesterséges intelligencia és a robotizáció megoldja a munkaerőhiány problémáját, a háborúkat pedig meg lehet vívni – pláne proxy módon – akár drónokkal is. Csakhogy előbb-utóbb minden folyamat végén ott van az ember, aki ha mást nem, döntéseket hoz, mert mindenről a gép sem dönthet. Pláne egy másik ember életének kioltásáról.
Ember tehát mindenképp fog kelleni és a 20. századdal ellentétben úgy tűnik, a 21. század nem a gyarapodó vagy stagnáló lélekszámú Kínáról fog szólni. Az ország lakossága már a második egymást követő évben esik és a születések száma is történelmi mélyponton van, írja a Reuters.
Elég bajuk van a nőknek egyedül is, nem kell a család
A kínai kormány próbálkozik. Hszi Jinping kínai elnök a házasság és a gyermekvállalás új kultúrájának bevezetéséről szónokolt, miniszerelnöke pedig születésbarát társadalmat szeretne kialakítani. Például azzal, hogy erősíti az állami gyermekgondozás intézményeit.
Csakhogy úgy tűnik, az egyre nagyobb bizonytalanságokkal és gazdasági kihívásokkal küzdő Kína, ahol folyamatosan nő a munkanélküliség és sok fiatal tartja a helyzetét nehéznek, nem igazán jó terep a demográfiai viszonyok megfordítására. Hódít a szingliség, a házasság, a gyermekvállalás elutasítása a képzett nők körében.
Nőből amúgy is sokkal kevesebb van mint férfiből, köszönhetően a kínai kormány egykepolitikájának. Tény, hogy részben ez is hozzájárult ahhoz, hogy az országot kivezesse a szegénységből, ám az is, hogy jelenleg 32,3 millióval kevesebb nő van az országban, mint férfi.
Kína legnagyobb problémája lesz a család, gyermek?
A szülőképes nők pedig nagyon sok bajjal küzdenek. A legtöbb férfi konzervatív módon tekint a családra, ahol a nő vállalja a házimunkát, neveli a gyereket, stb. és ezért cserébe feladja vagy limitálja karrierjét. Helyi nők elmondása szerint kevés az a férfi, aki érti, hogy párját mindkettő kapcsán támogatnia kellene. Így pedig egyes nők úgy gondolják, a semmiért nem hajlandók feladni kényelmes(ebb) életüket, házasodni, családot alapítani. Akkor inkább maradnak szinglik és akár összeköltöznek majd többen együtt öregkorukra, hogy ne legyenek egyedül.
A mozgalomnak hatalmas népszerűsége van a helyi közösségi médiában. És a hatása is jelentős: a 15 fölöttiek közül 239 millióan voltak egyedülállók 2021-ben. Ez a szám pedig csak növekedhetett. Egy 2021-es felmérésben 2900 városi, nem házas nőt kérdeztek meg és 44%-uk jelezte, nem akar házasodni.
Szociológusok szerint ennek az is az oka, hogy nem találnak a férfitöbblet miatt olyan partnert, aki megértené, támogatnia kell leendő feleségét korábbi életének, karrierjének folytatásában, ha családot szeretne alapítani vele.
Szakértők szerint a kínai nők elzárkózása a “hagyományos” társadalmi szerepektől a század legfontosabb problémája lesz az országban.
Ez is érdekelhet:
- Nem fogod elhinni: kommunista kínai rendőrök fognak Magyarországon járőrözni – Olvass tovább ITT
- Hatalmas kínai gyomrost kapott Oroszország
Nyitókép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van