Egy üzenet is lapult a Voyager 1 hablatyolásában
A legtávolabbi, ember által épített objektumnak gondjai adódtak. A Voyager 1 24 milliárd kilométerre van bolygónktól, a csillagközi térben repül, és az elmúlt hónapokban a NASA nem tudott vele megfelelően kommunikálni.
A megoldás felé tett első lépés azonban sikerült. A mérnökcsapat felismert egy üzenetet az űrszondából érkező 0-ák és 1-ek folyamában.
“2023 szeptemberében probléma merült fel a Voyager 1-től visszaérkező adatokkal. Normális esetben bináris kódban, azaz 0 és 1 sorozatokban továbbítják, a szonda ehelyett csak váltakozó 1 és 0 jeleket küldött.
Gyakorlatilag a kapcsolat az űrszonda és a Föld között továbbra is megmaradt, de a Voyager “hangját” egy monoton zúgás váltotta fel” – magyarázta a NASA Voyager mérnöki csapata az IFLScience-nek.
“Emiatt a tudósok nem kapnak semmilyen tudományos adatot vagy frissítést a szonda egészségi állapotáról, beleértve azokat az információkat is, amelyek felfedhetik a probléma forrását.
Gondban van a Voyager 1
Különböző közvetett eszközökkel a csapat arra a következtetésre jutott, hogy a probléma valószínűleg a Flight Data Systemmel (, Repülési Adatrendszer, FDS), a szonda egyik fedélzeti számítógépével adódott. A csapat keményen dolgozik a probléma megoldásán, de ez a folyamat hónapokig is eltarthat”.
Többféle megközelítéssel is próbálkoztak, de valami megváltozott a hónap elején. Március 1-jén a mérnökcsapat egy különleges parancsot, úgy nevezett poke-ot (bökést) küldött arra az esetre, ha egy sérült rész lenne, és azt meg lehetne kerülni.
A Voyager 1 22 fényóra és 34 fényperc távolságra van, tehát majdnem egy napba telik, amíg a jel oda- és visszaér. A bökés nem oldotta meg a problémát, de valami történt.
“Március 3-án a Voyager misszió csapata az FDS egy szakaszából olyan aktivitást észlelt, amely eltért a számítógép többi, olvashatatlan adatfolyamától. Az új jel még mindig nem abban a formátumban volt, amelyet a Voyager 1 használ normál működés során, így a csapat kezdetben nem tudta, hogy mit kezdjen vele” – írta a Voyager csapata.
Vajon sikerül megoldani a problémát?
“De az ügynökség Deep Space Network mérnöke, amely a rádióantennákat üzemelteti, amelyek mind a Voyagerrel, mind más, a Hold felé és azon túl utazó űreszközökkel kommunikálnak, képes volt dekódolni az új jelet, és megállapította, hogy az a teljes FDS memória kiolvasását tartalmazza”.
Az FDS memóriája nem csak a kódot tartalmazza, hanem az űrhajó állapotára vonatkozó adatokat is. A csapat most ezeket az adatokat hasonlítja össze a szeptember előtt kapott adatokkal, hogy kiderítsék, mi történhetett, és hogyan lehetne kijavítani.
“Nincs tartalék adatrendszer, így ha a csapat nem tudja kijavítani ezt a problémát, az valószínűleg a Voyager 1 működésének végét jelenti. A Voyager 2 azonban névlegesen működik, így a Voyager-misszió addig folytatódik, amíg legalább az egyik szonda működésben van” – közölték korábban.
A NASA következő évekre tervezett költségvetése azt mutatja, hogy elkötelezett a Voyager-misszió folytatása mellett, még jóval a 2027-ben esedékes 50. évforduló után is.
Érdemes elolvasni:
- Kiszámolták mikor lesz az utolsó teljes napfogyatkozás
- Szabad szemmel is látható robbanás fog történni az éjszakai égbolton
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm