Elgondolkodtál már, hogy melyik a legtávolabbi csillag, amit szabad szemmel is láthatunk az éjszakai égboltot kémlelve? Ha igen, akkor itt a válasz.
A space.com cikke szerint szabad szemmel 9.000 csillagot láthatunk az égre feltekintve, ami elképesztően sok, ha meg kellene őket egymástól különböztetni és számolni, mégis csak egy apró részlete az univerzumnak.
A legközelebbi szabad szemmel is látható Naprendszer az Alpha Centauri, ami 4,25 fényévre van a Földtől. A legközelebbi csillag pedig az itteni Proxima Centauri, ám mivel ez egy vörös törpe, a fénye nagyon halvány, így nem is látható a Földről távcső nélkül.
A legtávolabbi csillag, amit szabad szemmel is láthatunk a V762 Cas. Ez 16 ezer fényévre található a Földtől. 100.000-szer fényesebb a mi Napunknál, ám fénya hatalmas távolságot kell megtegyen, mire ideér, így alapvetően ideális körülmények között szúrhatjuk csak ki szabad szemmel az égboltra tekintve.
A legtávolabbi csillag fénye, amit szabad szemmel látunk 2,5 millió éves
Egyébként minden, távcső nélkül is látható csillag az éjszakai égbolton nagyobb a mi Napunknál. A Nap-típusú csillagok vagy az annál is kisebb izzó gázgömbök túlságosan halványak ahhoz, hogy láthassuk őket még akkor is, ha esetleg közelebb vannak, mint fényes társaik. Érdemes tudni, hogy az emberi szem számára 9000 látható és nagyjából egymillió láthatatlan csillag pöttyözi az éjszakai égboltot.
A legtávolabbi csillag, amit láthatunk a V762 Cas, ám nem ez a legtávolabbi dolog, amit láthatunk szabad szemmel a Földről. Az ugyanis az Androméda galaxis a maga egymilliárd csillagával. Ez bolygónkról egy homályos foltnak tűnik, körülbelül akkora területen, mint a kezünk. Ha az Androméda galaxist nézed, azt a fényt látod, ami 2,5 millió évvel ezelőtt indult útjára onnan.
Alig valamit látunk a saját galaxisunkból
Ugyanakkor vannak olyan napkitörések és robbanások, amelyek képesek egy-egy csillagot egy időre láthatóvá tenni. Ilyen volt például egy 2008-as gamma-sugárzás kitörés, aminek következtében a GRB 080319B nagyjából 30 másodpercre láthatóvá vált. Ez a csillag 7,5 milliárd fényévre található. Ez azt jelenti, hogy amikor az a fény útjára indult, a Föld nem is létezett.
Érdekesség, hogy a legfejlettebb távcsövekkel sem vagyunk képesek 3%-át látni a Tejútrendszer, azaz saját galaxisunk csillagjainak és 1%-át sem fedeztük még fel a galaxisoknak.
A legtávolabbi csillag, amit valaha láttunk a 28 milliárd fényévre található Earendel (igen, a Gyűrűk urából), mely az ősrobbanás után 900 millió évvel keletkezett, tehát az első generációs csillagok közül való. Fénye rövid ideig volt detektálható számunkra annak köszönhetően, hogy a gravitáció felerősítette azt. A gravitációs technika mesterséges használatával sikerült rátalálni a JADES-GS-z13-0-ra, amely 33,6 milliárd fényévre található és akkor alakult ki, amikor a Világegyetem még csak 400 millió éves volt.
Íme az Earendel, a nyíl mutatja:
Ez is érdekelhet:
- Félelmetes magyar vonatkozású felfedezés: nagyon sok csillag bolygópusztító – Olvass tovább ITT
- Hatalmas vízóceánban virágozhat az élet Naprendszerünk egyik Föld-szerű holdján – Részletek EBBEN a cikkünkben
Nyitókép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét