A leghosszabb szót órákig tart kimondani
A magyar „megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért” közelébe sem ér a leghosszabb szónak a világon.
A hosszú szavak akkora nyomot hagynak az emberekben, hogy egy külön pszichológiai kifejezés is létezik rájuk. Igaz, a hippopotomonstrosesquippedaliophobiában szenvedők valószínűleg nem szeretnék hallani a diagnózisukat. Az IFLScience cikke alapján azonban még közelében sem vagyunk a leghosszabb angol (vagy latin?) szónak.
Sokan úgy tudják, hogy az angol nyelv leghosszabb szava az „antidisestablishmentarianism”. Ezt a porosodó, régi kifejezést úgy definiálják, mint „az állami támogatás vagy elismerés megvonásának ellenzése egy bevett egyháztól”. A 28 betűvel és 12 szótaggal ez bizonyára nagy szó, de nem feltétlenül a leghosszabb.
A szó, amelynek kimondása három órát vesz igénybe
És hol máshol kéne keresni, mint a szerves kémiában, amitől valószínűleg gimnazisták ezreit gyötrik rémálmok? Egyesek azt állítják, hogy az angol nyelv leghosszabb szava 189 819 betűből áll, a „metionil…” taggal kezdődik és „…izoleucin”-nel végződik. A teljes szót eszünkbe sem jutna leírni.
2017-ben a MrBeast nevű ismert Youtuber közzétett egy videót, amelyben végigmondja a szó egészét. Alig 2 óra alatt teljesítette a feladatot. Más próbálkozások állítólag akár 3 órát is igénybe vettek.
A szó a titin nevű szerves vegyület teljes kémiai neve. Ez a legnagyobb ismert fehérje, amely több mint 34 000 aminosavból áll. Azért ilyen hihetetlenül hosszú, mert a pontos meghatározáshoz lényegében a fehérjét alkotó lánc összes aminosavát fel kell soroljuk.
Azonban nem biztos, hogy szigorúan pontos lenne ezt szónak nevezni. Egyetlen szótárban sem lehet megtalálni, mivel a legtöbb lexikográfus úgy véli, hogy az ilyen nevek „szóbeli képletek”, nem pedig valódi szavak.
Akkor mi a leghosszabb szó az angolban?
Ha egy kevésbé ellentmondásos versenyzőt szeretnénk, állítólag a pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis a leghosszabb szó, amely jelenleg az Oxford szótárakban szerepel. Ez a 45 betűs szó egy tüdőbetegségre utal, amelyet a vulkánkitörésből származó apró szilícium-dioxid-részecskék belégzése okoz.
Néhányan persze vitathatják ennek a szónak a felvételét is, mivel ez egy olyan szakkifejezés, amelyet a mindennapi kommunikációban nem használnak.
Továbbá egyesek azzal érvelnek, hogy a szó mesterkélt. Vagyis azok, akik létrehozták a szót, szándékosan tették nevetségesen hosszúra, hogy rekordokat döntsenek. Valójában nem is orvos vagy tudós alkotta meg, hanem Everett M. Smith, a Nemzeti Rejtvényfejtők Szövetségének korábbi elnöke erőltette be az angol nyelvbe az 1930-as években.
A világ leghosszabb szava
Az angolon kívül számos más nyelvben is találunk elképesztően hosszú szavakat.
A német nyelv jól ismert – vagy inkább hírhedt – az összetett szavakról, ahol számos szót ragasztanak egymáshoz. Nem véletlen: a nyelvtani problémákat elkerülve szimplán egymáshoz pakolják a releváns információkat. Németország leghosszabb szava 63 betűvel a „Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz”. Ez egy 1999-ben, a kergemarhakór-válság idején kidolgozott törvényt ír le, amely a marhahús címkézését szabályozza Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományban.
2013-ra azonban a problémát nagyrészt sikerült megfékezni. A törvényt hatályon kívül helyezték, így a szó a történelem szemétdombjára került. Ma a szótárban a leghosszabb szó a „Kraftfahrzeughaftpflichtversicherung”, magyarul gépjármű-felelősségbiztosítás.
De nem a német a rekorder. A Guinness Rekordok Könyve szerint a világ leghosszabb szava 195 szanszkrit karaktert tartalmaz, ami a latin ábécében 428 betűnek felel meg. Az indiai Tamil Nadu régió leírására használják, és valahogy így fest:
निरन्तरान्धकारित-दिगन्तर-कन्दलदमन्द-सुधारस-बिन्दु-सान्द्रतर-घनाघन-वृन्द-सन्देहकर-स्यन्दमान-मकरन्द-बिन्दु-बन्धुरतर-माकन्द-तरु-कुल-तल्प-कल्प-मृदुल-सिकता-जाल-जटिल-मूल-तल-मरुवक-मिलदलघु-लघु-लय-कलित-रमणीय-पानीय-शालिका-बालिका-करार-विन्द-गलन्तिका-गलदेला-लवङ्ग-पाटल-घनसार-कस्तूरिकातिसौरभ-मेदुर-लघुतर-मधुर-शीतलतर-सलिलधारा-निराकरिष्णु-तदीय-विमल-विलोचन-मयूख-रेखापसारित-पिपासायास-पथिक-लोकान्
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény