A sötét pszichológia téged is átver
Akár direkt, akár véletlenül, de az emberek, vállalatok és vezetők gyakran áttévednek a pszichológia sötét oldalára. Íme néhány dolog, amire érdemes figyelni, hogy ne essünk áldozatul a sötét pszichológiának.
Az nem új keletű dolog, hogy a pszichológiát sokkal szélesebb körben felhasználják, mint a kutatásban és a terápiában. A mindennapi interakciók során is előfordul, hogy akarva-akaratlanul inkorrekt módon befolyásoljuk egymást.
A tömegkommunikáció és a marketing segítségével viszont sokan szándékosan visszaélnek ezekkel a jelenségekkel. A FACTS.net összeszedett néhány sötét pszichológiai tényt, amiket érdemes észben tartanunk, hogy megvédjük magunkat.
Hajlamosak vagyunk a vonzó egyéneket megbízhatóbbnak, intelligensebbnek és hozzáértőbbnek tekinteni
A holdudvarhatás arra a hajlamunkra utal, hogy egyetlen, kedvező tulajdonság alapján pozitív feltételezéseket teszünk valakiről. Ez az elfogultság befolyásolja ítélőképességünket, és arra késztet, hogy kívánatos tulajdonságokat tulajdonítsunk vonzó egyéneknek, függetlenül a tényleges képességeiktől. A diktátorok sem véletlenül fordítottak akkora figyelmet a személyi kultusz kiépítésére.
Nagyobb valószínűséggel engedelmeskedünk a törvényes tekintélyű egyének parancsainak
Milgram híres kísérletei bebizonyították, hogy az egyének milyen megdöbbentő mértékben hajlandóak engedelmeskedni még a káros parancsoknak is, ha olyan utasításokat kapnak, akiket tekintélynek tekintenek.
Amikor a valós kísérleti alanyoknak áramütéssel kellett büntetni az általuk szintén alanynak vélt beépített embereket a helytelen válaszokért, az emberek kétharmada a felügyelő felszólítására egészen a halálos erősségig elment.
Ha hiedelmeink ütköznek cselekedeteinkkel, kognitív disszonanciát tapasztalunk és a sötét pszichológiával tudattalanul megváltozunk
Amikor cselekedeteink ellentmondanak hitünknek vagy értékeinknek, kényelmetlenséget tapasztalunk. Ennek a disszonanciának a csökkentése érdekében módosíthatjuk viselkedésünket, megváltoztathatjuk hiedelmeinket vagy racionalizálhatjuk tetteinket. Ezt a tudást a manipulátorok kihasználhatják döntéseink és viselkedésünk befolyásolására.
Festinger szándékosan unalmas és értelmetlen feladatát a kísérleti alanyok érdekesebbnek írták le, ha rossz fizetést kaptak érte, mint azok, akiket jól megfizettek. Valahogy igazolni kellett, miért szenvedtek ennyit minimális jutalomért, az agyuk pedig elvégezte helyettük a munkát.
A félelem könnyen felhasználható az egyének manipulálására és irányítására
A manipulátorok gyakran alkalmaznak félelem taktikát, hogy uralmat szerezzenek mások felett. Félelmet keltve – akár fenyegetésekkel, félretájékoztatással vagy túlzásokkal – manipulálhatják az egyéneket, hogy bizonyos módokon cselekedjenek, fogékonyabbá téve őket a javaslatokra és az ellenőrzésre.
A mai propaganda alapjait Joseph Goebbels dolgozta ki a náci Németországban, akik az ellenségkép összetartó ereje miatt vették célba a zsidóságot. Ez a sötét pszichológiai egyik legszélesebb körben alkalmazott átverése.
A gázlángolás arra készteti az áldozatokat, hogy kételkedjenek saját valóságukban
A gázlángolás, vagy angolul gaslighting az elmúlt időkben vált széles körben ismertté, de az emberek feltehetően évezredek óta használják. Az elnevezést George Cukor 1944-es filmje ihlette. A technika használói úgy manipulálják valakinek a valóságról alkotott képét, hogy az megkérdőjelezze saját józan eszét, emlékezetét vagy ítélőképességét.
Ezek a mondatok talán nekünk is ismerősen csengenek: „Túlreagálod.” „Biztos rosszul emlékszel.” „Ha tényleg szeretnél, nem viselkednél így.” „Ez mind a te hibád.” A sötét pszichológia ezen alattomos formája önbizalomhiányhoz és a manipulátortól való függéshez vezethet.
Az emberek követik többséget vagy befolyásos csoportot
Az emberekben erős az ösztön, hogy alkalmazkodjanak mások viselkedéséhez és hiedelmeihez, hogy beilleszkedjenek és elkerüljék a társadalmi elutasítást. A sötét pszichológiában a manipulátorok kihasználják ezt a tendenciát azáltal, hogy társadalmi bizonyítékokat használnak a vélemények befolyásolására, a konformitás kikényszerítésére és a viselkedés szabályozására.
A „szerelmi bombázás” során szeretettel terhelik túl a másik felet
A szerelmi bombázók a szeretet és a kedvesség záporát használják manipulációs taktikaként, hogy irányítsák és manipulálják áldozataikat. Azáltal, hogy szeretettel és figyelemmel bombázzák őket, mély érzelmi kapcsolatot és függőséget hoznak létre, ami megnehezíti az áldozat számára, hogy átlásson a manipuláción.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm