Az Antarktisz legnagyobb jégtáblája minden nap 1-2 alkalommal előremozdul
Az Antarktisz a súlyos gleccserei folyamatosan mozgásban vannak. Az úgynevezett jégfolyamok ugyanis azok jég- és üledéktörmelékét rendre az óceán felé szállítják.
A St. Louis-i Washington Egyetem új kutatása szerint ráadásul egy-egy ilyen jégfolyam naponta legalább egyszer a teljes Ross-selfjeget kibillenti a helyéről. Ez a selfjégtakaró mérete miatt bír nagy jelentőséggel, ugyanis ez Franciaország-méretű területével az Antarktisz legnagyobb selfjegének számít – írja a Phys.org.
A selfjég pedig nem más, mint a parti síkságról a tengerbe nyúló, a tengerfenékig érő jégtömeg – írja a Greendex.
Egyre csökkenő stabilitás
„Arra jutottunk, hogy a teljes jégtábla naponta egyszer-kétszer 6-8 centiméternyire előremozdul, a selfjég felé induló jégfolyam miatt. Ezek a hirtelen mozgások pedig jégtörések kiváltó okai is lehetnek” – mondta Doug Wiens, a Robert S. Brookings Művészeti és Tudományos Egyetem föld-, környezet- és bolygótudományi professzora.
A kutatókat azért foglalkoztatja a selfjegek és a jégfolyamok közötti kölcsönhatás, mert egyre nagyobb aggodalommal tölti el őket az Antarktisz jégtábláinak stabilitása a globális felmelegedés közepette.
A selfjegek tulajdonképpen egyfajta lassítói a gleccserolvadásnak. Mivel képesek lelassítanu az olvadó jég útját a tenger felé, így több jég halmozódhat fel a kontinensen. Ám ha a selfjég összeomlik, a gleccserek vize gyorsabban áramolhat a tengerbe. Ez pedig a tengerszint növekedését eredményezheti.
Szabad szemmel nem látható, mégis jelentős
A kutatók Geophysical Research Letters című folyóiratban megjelent új tanulmánya a Whillans jégáfolyam által kiváltott mozgásra összpontosít. Ez pedig nem más, mint az Antarktisz Ross-selfjegébe ömlő nagyjából hat, rendkívül gyorsan mozgó jégfolyamok egyikének.
Azt, hogy eddig miért nem volt tudomásuk az intenzív mozgásról, Wiens így magyarázta: „Bár jelentős, mégsem érzékelhető puszta érzékszerveinkkel a végbemenő mozgás. Műszerekkel viszont igen, azokkal lehetséges észlelni a több percig is eltartó folyamatot. Ezért van az, hogy még az olyan felfedezők, mint Robert F. Scott és Roald Amundsen sem rendelkeztek ismeretekkel ezzel kapcsolatban, pedig ők jártasak voltak a Ross-selfjégen.”
A Wiens és csapata által megfigyelt forgatókönyv szerint a Whillans-jégfolyam egy nagy, több mint 100 x100 km-es szakasza mozdulatlan marad, míg a jégfolyam többi része előre kúszik. Ezután naponta egy vagy két alkalommal a nagy szakasz a Ross-selfjégtáblának ütközik, mely akár 40 cm-t is elmozdulhat néhány perc alatt – mondta Wiens.
A kutatók nem jelentik ki, hogy ezek a csúszások közvetlenül az ember által kiváltott globális felmelegedéssel függnének össze. Egy ezzel kapcsolatos elmélet szerint ezeket a Whillans-jégfolyam medrében lévő vízveszteség okozza.
„Félő, hogy a Ross-selfjégtakaró egy nap összeomlik, mivel más kisebb és vékonyabb jégtakarók már megtették ezt korábban. Azt is tudjuk, hogy a Ross-slefjégtakaró az utolsó jégközi időszak alatt – körülbelül 120 000 évvel ezelőtt – szétesett, és ez jelentős jégveszteséget okozott a többi gleccsernek és a hozzá csatlakozó jégfolyamoknak.”
Ez is érdekelhet:
A valaha volt legerősebb víz alatti hangot a Föld legelszigeteltebb pontjánál érzékelték
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra