A maják az ősi Amerika egyik legfejlettebb civilizációja voltak, akik kifinomult matematikai és csillagászati tudással rendelkeztek, így képesek voltak “megjósolni” a legközelebbi hold- vagy napfogyatkozást is. A korban ezt rendkívül hasznosnak gondolták, mivel utóbbi eseten úgy tartották, haldoklik a Nap, véráldozatra van tehát szükség ahhoz, hogy győzzön.
Kiváló tudósok voltak a maják
Bár a maják remek matematikusok és csillagászok voltak, környezetük történései közül csak kevés dolgot tudtak minden kétséget kizáróan megmagyarázni, így istenekkel népesítették be az őket körülvevő világot. Ennek következtében minden jelenség, történjen az akár a földön, akár az égben, transzcendens jelentést is kapott.
A maja főpapok pontosan ki tudták számolni azt, hogy mikor lehet hold- vagy napfogyatkozás, ám utóbbiról úgy gondolták, hogy annak oka nem a Hold mozgásában keresendő, hanem istenek harcában. Egészen pontosan Kinics Ahau maja Napisten és Chac Ek (a Vénusz) küzdelmében, melynek során a Napistent támogatniuk kell, írja a space.com.

Fotó: depositphotos.com
Az uralkodó is felvágta az ereit, ha kellett
Ennek az oka, hogy napfogyatkozásnál az eltűnő Nap mellett a Vénusz elképesztő fényességgel ragyog. Így a maják úgy gondolták, hogy küzdelmükben ilyenkor a Vénusz, azaz a háborút hozó Chac Ek (majául Hatalmas Csillag) áll győzelemre, tehát azonnal segíteniük kell.
A Napisten a majáknál a bőséget és a gyarapodást jelentette, míg az Esthajnalcsillag istene a háborút és a romlást. A maják úgy gondolták, hogy isteneik őket saját vérükből és kukoricalisztből alkották meg, ezért egy ilyen hatalmas harcban nekik kötelességük segíteni a Napisten győzelmét. És nem is akárhogyan. A legnagyobb áldozatot hozták, ami a korban elképzelhető volt.

Ősi maja naptár. Fotó: Creative Commons
Az előkelők, sőt maga az uralkodó is megvágták magukat, kiömlő vérüket pedig összegyűjtötték, hogy elégethessék, így juttatva el életet adó nedűjüket a Napistenhez, hogy győzelmet arathasson. Mondanunk sem kell, hogy a rituálé mindig bejött.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében