Először tértek vissza képekkel a fukusimai reaktorból
Egy kígyószerű robotot és néhány apró drónt is leküldtek japán Fukusima Daiicsi atomerőmű reaktorának mélyére. Az új felvételeken látható, hogy még 13 évvel a katasztrofális atomerőmű-összeomlás után is rengeteg feladat vár még a mérnökökre és kutatókra.
A Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), az erőművet üzemeltető és a leszerelési programot irányító vállalat idén márciusában végezte el a fukusimai erőmű 1-es reaktorának legutóbbi belső vizsgálatát.
A reaktor az évtized egyik legnagyobb katasztrófájának a helszíne volt
Az 1-es blokk volt a katasztrófa epicentruma, amikor 2011. március 11-én leolvadt. Egy földrengés, majd egy szökőár elárasztotta a tartalék generátorokat, és ezzel megszűnt a szivattyúk áramellátása, amelyek a maghoz vitték a hűtőfolyadékot. Az intenzív hő így felgyülemlett, és végül teljes olvadás következett be, amely halálos dózisú sugárzást bocsátott a környezetbe.
A TEPCO a terület megtisztítása érdekében legutóbb robotszondákat küldött a reaktor belsejébe, hogy megvizsgálják a reaktormagot és a megolvadt nukleáris fűtőanyagot. Tudni akarták, milyen állapotban vannak a kiégett fűtőelemek, hogy megkönnyítsék azok eltávolítását, és így az erőművet leszerelhessék.
Ez az első alkalom, hogy sikerült képekkel visszatérniük az 1-es blokk “talapzatának” belsejéből, amik az IFLScience oldalán megtekinthetők.
Az 1. blokk mélyén a robotok felvételeket készítettek a reaktor faláról lelógó “jégcsapszerű tapadásokról” és “csomószerű tárgyakról”. Ezek a szokatlan jelenségek valószínűleg olyan üzemanyag vagy berendezések termékei, amelyek a szuperforró olvadás során megolvadtak, de később lehűlésük során megdermedtek és megszilárdultak.
“Nagyon hasznos információkhoz jutottunk” – mondta a TEPCO egyik tisztviselője egy március 18-i sajtótájékoztatón a The Asahi Shimbun szerint.
Az 1-es blokk nem az egyetlen olyan része Fukusimának, amelyet fel kell takarítani. Olvadások történtek a 2-es és a 3-as reaktorblokkokban is. A 4-es blokk is megsérült a 3-as blokkból kiinduló robbanás következtében, bár akkor még nem volt üzemanyag a reaktorban. Becslések szerint a három érintett reaktorban összesen 880 tonna olvadt fűtőanyag-törmelék található, amelyet a TEPCO a leszerelési munkálatok során szeretne eltávolítani.
A Fukusima Daiicsi atomerőmű leszerelése a beszámolók szerint már elkezdődött. Tavaly végül az atomkatasztrófából származó kezelt vizet a Csendes-óceánba öntötték, ami jelentős mérföldkövet jelentett a megtisztításban, számolt be a japán Asahi.com. Azonban ez meglehetősen nagy port kavart, lévén a víz veszélyt jelenthet az ottani élővilágra.
A munkálatoknak ráadásul nem ez az egyetlen negatív szála. 2017-ben a fukusimai romokat “robottemetőnek” nevezték el a sugárzással átitatott létesítmény belsejében elromlott eszközök sokasága miatt.
A TEPCO szerint az erőmű teljes leszerelése “30-40 évet vesz igénybe”, a szakértők szerint azonban ez bántóan optimista kijelentés.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra