A Tejút lehetett a holtak segítője az ókori egyiptomiak szerint
Azt már eddig is tudtuk, hogy az ókori egyiptomiak rendkívül tisztelték az égitesteket. Gondoljunk csak egyik legjelentősebb istenükre, Ré-re, aki a napistenként is ismert volt. Egy új kutatás eredményei alapján pedig a Nílus menti civilizáció tagjai izgalmas magyarázattal indokolhatták a Tejút szerepét is: úgy vélték, nem kisebb szereppel bír, mint hogy átvezesse a holtakat a túlvilágba.
A Portsmouth-i Egyetem asztrofizikusa, kutatócsapata Nut istennő szerepét vizsgálta. Tanulmányuk a Journal of Astronomical History and Heritage című folyóiratban jelent meg – adta hírül az IFL Science.
Korai csillagászok
Az ókori egyiptomiak alapos megfigyelői voltak az éjszakai égboltnak, ezek a megfigyelések pedig hitvilágukat is meghatározták. Már a piramisok korában, több mint 4000 évvel ezelőtt készítettek olyan sírfestményeket, írtak olyan szövegeket, melyek megjelenítették a Holdat, bizonyos bolygókat, csillagokat és csillagképeket – írja a Scientific American.
Csillagokkal borított istenség lett volna a Tejút jelképe?
Nut-ot az egyiptomiak gyakran a bolygó felett ívelő, csillagokkal borított nőként ábrázolták. A legidősebb istenség, Ré anyja. Sokszor tehénként vagy kocaként is ábrázolták, mellyel anyai mivoltát kívánták hangsúlyozni – írja a Mythlok.
Tiszteletüket azzal is indokolták, Nut megvédi a Földet a Nun néven ismert mélység fenyegető vizeitől. Ezen kívül a madarak melegebb vidékekre vonulásában is szerepet játszott az ókori egyiptomiak szerint. Sőt, másik fontos feladatának azt tartották, az istenség minden reggel megszüli majd este elnyeli a Napot. Ennek érdekében az egyiptomiak szerint hátsó oldalát mindig kelet, fejét nyugat felé fordította.
Nem tudták biztosra
Ám a Tejút helye az égbolton egész évben változik. Ez alapján a kutatók megkérdőjelezték, Nut valóban az égitesteket jelképezte-e. Ókori egyiptomi sírokban talált ábrázolásokon több olyan példát is azonosítottak, melyeken Nut a testéhez képest 45 fokban kinyújtott karral látható. A kutatók ez alapján úgy vélik, mivel a póz már hasonlóságokat mutat a Tejútrendszer alakjával, mégiscsak lehetséges, hogy azt szimbolizálja eképp az istennő – írja az IFL Science.
Mások is hasonlóan gondolták
Ám ez még mindig nem szolgált elég bizonyítékul az azonosságra a szakemberek szerint. Kultúrák közti összefonódásokat kerestek, azt vizsgálták, más népek milyen szereppel ruházták fel a Tejutat, és hogy találnak-e azonosságot az egyiptomi mintával. További kutatásaik során találtak például egy olyan koporsót, melyre olyan szöveget írtak, ami Nutot létraként azonosítja, ami segítségével a halott lelke felemelkedhet a túlvilágra. Az indián mitológiában a Tejút pontosan ilyen szerepet töltött be, Észak-Amerika őslakosainak nagy része így vélekedett.
A yucatec maják szerint a halottak éjszaka a Tejút mentén utaznak a másvilág felé. Sötétebb részéről pedig úgy vélték, az vezet az alvilágba.
Ez is érdekelhet:
Őskori, ókori fogápolás: fájdalmas technikák, hatástalan receptek, meglepő újítások
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?