Így néz ki egy marsi napfogyatkozás – VIDEÓ
Nem a Föld az egyetlen hely a Naprendszerben, ahol az emberiség látott már napfogyatkozást. A NASA Perseverance marsjárója épp a vörös bolygó felszínén tanyázott, a hatkerekű felfedező az év elején megörökítette, ahogy a bolygó két aprócska holdja, a Deimos és a Phobos eltakarja a Napot, a felvételek pedig a múlt héten kerültek fel a Twitterre.
In January, Perseverance captured the silhouette of Deimos, one of the two Martian moons.
Deimos is 16x closer to Mars than Earth’s moon, but it is just 7.5 miles (12 km) in diameter compared to 2,159 miles (3,474 km).
The transit took about 2 minutes and is sped up 4x. pic.twitter.com/uK9vR3GvKd
— NASA Mars (@NASAMars) April 4, 2024
Rendkívüli jelenség a Marson
“Bár a Mars holdjai nem elég nagyok és nem olyan távolságban vannak, hogy teljesen kitakarják a Napot, a Perseverance nemrég néhány látványos átvonulást észlelt” – írta az űrügynökség posztjában, amiben arra utaltak, hogy a vörös bolygó két holdja sokkal kisebb és inkább asztreoidákra hasonlít, semmint egy valódi holdra, számolt be a Futurism.
The rover then spotted Phobos eclipsing the Sun in February. The video shows the transit in real time.
Phobos is the larger of the two Martian moons – coming in at a diameter of 14 miles (22 km). Eons from now, Phobos’ orbit is expected to send it toward the Martian surface. pic.twitter.com/3T8ORNWGcx
— NASA Mars (@NASAMars) April 4, 2024
–
A kicsi és kráterekkel tarkított Deimos januárban idézett elő Napfogyatkozást, és a rover által rögzített felvételeken látható módon egy apró, szabálytalan alakú fekete foltként jelent meg a Nap előtt. Februárban pedig a rover a Nap előtt átvonuló Phobost is lencsevégre kapta. Ez a hold nagyobb, mint a Deimos, de ugyanúgy csak egy paca a Nap előtt.
A Perseverance emellett egy másik lenyűgöző jelenséget is elkapott, ugyanis látta, ahogy az apró pöttyként megjelenő Merkúr tavaly szintén a Nap előtt haladt át.
If you look carefully, even planets can be spotted passing in front of the Sun!
In October 2023, Perseverance caught Mercury as a tiny speck moving in front of the Sun. This transit, which is sped up 400x, took just under an hour. pic.twitter.com/ZbqGoV9GUR
— NASA Mars (@NASAMars) April 4, 2024
Bár ezek mind lenyűgöző égi események, a Föld teljes napfogyatkozása jelenleg páratlan az univerzumban, ugyanis nem tudunk másik égitestről amelynek holdja teljesen eltakarja a Napot.
Mindazonáltal a marsi napfogyatkozások azért érdekesek, mert lehetővé teszik a földi tudósok számára, hogy mérjék és megfigyeljék a két holdat, amelyeket a vörös bolygó körüli pályájukról különböző irányokba húznak.
A Mars körül naponta háromszor keringő Phobos évszázadonként hat méterrel közelebb tolódik a felszínhez. Emiatt végül vagy a bolygónak ütközik, vagy elporlad, és körülbelül 50 millió év múlva egy, a szomszédunk körüli törmelékgyűrűvé válik.
A Deimos 30 óránként kering a vörös bolygó körül, és kis méretének köszönhetően az előrejelzések alapján előbb vagy utóbb megszabadul a bolygó gravitációs pórázától.
Érdekes módon nagyon hasonló szituációba fog kerülni később a mi Holdunk is, amely egyre távolabb kerül a Földtől. Bár olyan lassú ütemben teszi, hogy várhatóan nem fog megszabadulni tőlünk a Napunk halála előtt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon