Nem kell Egyiptomig utaznunk, hogy piramist lássunk, elég ellátogatni a Bakony kapujához, a festői szépségű Iszkaszentgyörgye, hogy egy különleges történettel rendelkező, magyarországi piramis látványában gyönyörködhessünk. Ami ráadásul még az űrből is látszik, mint ókori “társai”.
Egy tragikus szerelem és a magyarországi piramis
Piramisokat több történelmi kor számos kultúrája épített, bár nem mindegyiknek volt azonos célja. Míg az ókori Egyiptom fáraói számára temetkezési helyül szolgált, a közép-amerikai piramisépítők célja szakrális helyszín létrehozása volt, egy templom, ahol isteneiknek mutathattak be olykor emberáldozatokat is.
Az Iszkaszentgyörgyön található magyarországi piramis története azonban teljesen másképp alakult. Ám jól mutatja hazánk hányattatott 20. századi történetét.
A közszájon forgó elbeszélés szerint az űrből is látszó (legalább is a Google Maps műholdfelvételén jól kivehető) magyarországi piramis építtetője Pappenheim Szigrid volt, ám a hozzá kapcsolódó történet szomorú.
A gróf ugyanis unokaöccsének építette, róla pedig annyit tudunk, hogy beleszeretett egy cselédlányba, akit feleségül is akart venni. Igen ám, de a grófi család egyértelmű nemet mondott. Ekkor pedig az unokaöccs, nem látva más kiutat, öngyilkos lett.
Időkapszula van a piramis belsejében
Az ókori Kelet rajongója Pappenheim Szigfrid az ő emlékére építtette a különleges piramist, ám az épület sorsa hányattatott volt. Az 1960-as években ugyanis az értékes építőanyagot a környék lakói széthordták, így tulajdonképpen az eredeti piramis, ami az 1910-es években épült, teljesen eltűnt.
Újjáépítését – különleges módon – a VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. végezte el. 2014-ben adták át, ez egy modernebb, betonalapon álló változat, belsejében egy időkapszulával, ami 2014-es újságokat és helyi tárgyakat tartalmaz, írja a Turistamagazin.
Csodát tett egy finn üzletember
Ha már a környéken időzünk, érdemes felkeresni a részben már felújított Amadé-Bajzáth-Pappenheim kastélyt is. Ennek legrégebbi része még a 18. század első feléből való, mai kinézete pedig – nem meglepő módon – a Pappenheim-családnak köszönhető.
Ők a második világháború végéig éltek itt, még a finn nagykövetséget is befogadták Budapest bombázásakor. Ekkor azonban az egyébként a német megszállókkal nem kollaboráló család Németországba távozott, a kastélyt pedig a szocialista rendszer hasznosította minden olyan célra, ami a pusztulásával járt.
A berendezést a környékbeliek széthordták, a míves könyveket eltüzelték, vagy vécépapírnak használták, írja az Euronews. Volt itt munkásszálló, rendőrőrs, bolt, posta és gyógyszertár, de iskola és mozi is.
Fantáziát benne nem is magyarok, hanem egy finn üzletember, bizonyos Ari Santeri Kupsus látott benne, aki saját költségén restaurálta egy részét, sőt a nyarakat itt is tölti.
Korabeli berendezés, vendég-bárónő és egy különleges ülőgarnitúra
A finn mecénás hazájában hallott a kastélyról és arról, hogy egy ideig itt működött a finn követség. Elmondása szerint Finnországban nincsenek romos kastélyok, ezért kapva kapott az alkalmon, hogy ezt megmentse a teljes pusztulástól.
Korabeli berendezési tárgyakat vásárolt és megpróbált visszaszerezni amit csak lehetett a falusiaktól. Volt, aki a kastélyban nyaranta két hetet eltöltő, 96 esztendős Sybille von Manteuffel-Szoege bárónő nagymamájának Bibliáját hozta vissza, volt, aki a terasz egykori székeit.
A többség azonban aukciókon szerzett korabeli tárgy, mint például egy ülőgarnitúra, ami egykor a finn államfői palotában állt és egyik székén még Diana hercegnő is helyet foglalt egykor.
Kastély finn lakóval
“Soha nem gondoltam arra, hogy majd beköltözöm a kastélyba, és itt majd egyedül lakom, mert ugyan mit csinálok ilyen hatalmas épülettel egyedül? Több mint 30 szoba van itt, körülbelül kétezer négyzetméter az alapterület. Én inkább a közönségnek rendeztem be ezt a kastélyt, és szívesen megmutatom”, mondta a finn üzletember az Euronews-nak.
Rengeteg rendezvény van itt koncertektől balettig, nyaranta pedig festőművészeket szállásol el a kastélyban a finn mecénás. A bárónő pedig gyermekkori szobájában lakhat minden év nyarán két hetet, amit korhű bútorokkal rendezett be a Ari.
További képeket a kastély belső berendezéséről az Euronews cikkében olvashatnak ITT.
Ez is érdekelhet kastély témában:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám