A fehérorosz börtönök kegyetlenségeit vécépapíron írta meg a 38 éves nő
A fehérorosz köztársasági elnök, Lukasenko 2020-as újraválasztása kapcsán meginduló tüntetések kapcsán több mint 35 ezer embert tartóztattak le. Sokakat megvertek, mások közellenségnek bélyegezve kénytelenek voltak az országot is elhagyni. Rengetegen börtönbe is kerültek.
Ennek a letartóztatáshullámnak esett áldozatul Kacjarina Novikava, aki a börtöni körülményekről nem mindennapi módon számolt be: egy darab vécépapírra kellett leírnia a mondandóját, csak így tudták kicsempészni – írta meg a Guardian. A megpróbáltatásai történetét a független fehérorosz médián keresztül kerültek napvilágra.
Embertelen körülmények
A 38 éves Novikavát januárban ítélték hat és fél év börtönbüntetésre. Még az előző év júniusában tartóztatták le, a vallatása során verték, több alkalommal is, a fejét is ütötték. Az ellenzéki tüntetéseken részt vevő nőt gyűlölet szításával és egy belügyminisztériumi dolgozó munkájának akadályozásával vádolták.
A megpróbáltatások azonban a nő elítélése után sem értek véget. Amikor a verések hatására az állapota rosszabbra fordult, nem kapott ellátást. Sérüléseit ugyan gondosan dokumentálták, de nem kapta meg a szükséges orvosi kezelést. A leveleket szinte sosem kapják kézhez, még a rajzokat sem engedélyezik. A hatóságok mindent megtesznek, hogy teljesen elvágják őket a külvilágtól.
A foglyok nagy részét magánzárkában tartják, de Novikava állítólag Marina Zolotavával került egy cellába, aki az ország legnagyobb független médiumánál volt főszerkesztő, és 12 év börtönre ítélték.
Novikava azonban csak egy a politikai foglyok százaiból, akik áldozatul estek a Lukasenko-féle rendszerben. A fehérorosz Vjaszna Jogvédő Központ szerint a körülményeket az ENSZ bizottságának mindenképpen vizsgálnia kellene.
A fehérorosz politikai foglyok helyzete
Az utóbbi években több jelentős fehérorosz politikus került hasonló körülmények között börönbe, akikről már több mint egy éve nem hallani hírt. A legutóbbi adatok szerint a politikai fogjok száma meghaladja az 1300-at, és többek közt egyikük a béke Nobel-díjas emberjogi aktivista Alesz Viktaravics Bjaljacki, akit csempészet vádjával csuktak le – írta meg a BBC.
1996-ban Bjaljacki volt egyébként a Vjaszna alapítója, már akkor is a Lukasenko-rendszer túlkapásai ellen fellépve. Felesége elmondása szerint a férfit teljes elszigeteltségben tartják fogva, ahol még orvosokhoz sincsen hozzáférése.
Tavaly év végén az Associated Press is hasonló körülményekről tudósított. Egy frissen szabadult emberjogi aktivista, Leonyid Szudalenka elmondása szerint sokuknak a családi látogatásokat, telefonhívásokat és a csomagfogadást sem engedélyezték, a politikai foglyokat rendszeresen megalázták.
A férfit a börtönben érte a COVID-járvány is, amibe kishíján belehalt. Húsz napon keresztül küzdött a betegséggel, élet és halál között, de meg se vizsgálták. Ahogy Szudalenka is megjegyezte, a körülmények felérnek az emberkínzással. Az aktivista szabadulása után Litvániába menekült. Sokan azonban nem ilyen szerencsések és egy idő után egyszerűen elvesznek a rendszerben.
Ezt is érdemes elolvasni:
Az orosz hiperszonikus rakéták 5 perc alatt elérnék Kijevet
Hogy kerültek Németországba az állítólag oroszok által elrabolt ukrán gyerekek?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van