Kína két hónapig bújtatta az orosz hajót, amely észak-koreai fegyvereket szállított
Egy jelentős kínai hajógyár két hónapon keresztül menedéket nyújtott egy olyan teherhajónak, amely a műholdfelvételek szerint gyaníthatóan részt vett az észak-koreai-orosz fegyverkereskedelemben.
Az Angara, az orosz zászló alatt közlekedő hajó a feltételezések szerint tavaly augusztus és idén február között legalább 11 alkalommal szállított több ezer, észak-koreai lőszerrel teli konténert az észak-koreai Radzsin és az orosz kikötők között, fejtette ki a Reutersnek a brit kutatóintézet, a Royal United Services Institute (RUSI).
Kína védi az orosz hajót?
Az Angara egyike annak a négy, az Egyesült Államok által szankcionált hajónak, amelyekről úgy vélik, hogy észak-koreai fegyvereket szállítottak, amelyeket végül Oroszország használt fel az Ukrajna elleni háborújában.
A jelentés épp akkor látott napvilágot, amikor Antony Blinken amerikai külügyminiszter Kínában tartózkodott. A diplomata sürgette Pekinget, hogy álljon le az olyan exporttal, amely segíti Oroszország katonai újjáépítését, adta hírül a Newsweek.
A műholdfelvételekre hivatkozva a RUSI szerint az Angara február óta a Csöcsiang tartományi Csousan Xinya hajógyárban dokkol.
A cég állítása szerint ők Kína legnagyobb magán hajójavító vállalata. Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy az orosz hajó ott tartózkodása alatt karbantartáson is átesett.
Mire számíthat Kína egy ilyen akció után?
A hajó pénteken még ott állt az automatikus hajóazonosító rendszer (AIS) információi szerint. Ez a vízi járművek helyzetét továbbítja a többi hajónak és a kikötői hatóságoknak.
Januárban a hajó AIS rendszerét kikapcsolták, miközben Oroszországban és Észak-Koreában horgonyzott. A RUSI szerint nyilvánvalóan azért, hogy elkerülje a feltűnést.
Útban Csöcsiang felé a hajó legénysége átmenetileg bekapcsolta a transzpondert a Koreai-szoros egy forgalmas szakaszán, valószínűleg az ütközések elkerülése érdekében, majd a kínai kikötő elérése után ismét kikapcsolta azt.
Bár az Angara által Oroszországba szállított rakomány tartalmáról nincsenek információk, az áthaladások egybeestek azokkal a tavalyi jelentésekkel, amelyek szerint Oroszország Észak-Koreában gyártott ballisztikus rakétákat használ Ukrajnában.
“Ha Kína hagyja, hogy az Angara ellenőrzés nélkül és frissen javítva kihajózzon a kikötőből, akkor ez azt mutatja, hogy Kína valószínűleg később sem fog semmilyen intézkedést tenni ezekkel az orosz hajókkal szemben” – mondta Joseph Byrne, a RUSI kutatója.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény