Gravitációs anomália – ez állhat a Bermuda-háromszög rejtélye mögött?
Eltűnő repülők és hajók, meghibásodott műszerek, gravitációs anomáliák – mi állhat a Bermuda-háromszög rejtélye mögött?
Az Atlanti-óceán rejtélyes Bermuda-háromszöge évtizedek óta megragadta az emberi képzeletet hajók, repülőgépek és emberek megmagyarázhatatlan eltűnésével.
Honnan ered a Bermuda-háromszög „átka”?
Egyes feltételezések szerint ismeretlen és titokzatos erők felelősek a megmagyarázhatatlan eltűnésekért, például a földönkívüliek, akik embert fogtak el tanulmányozás céljából. Vagy talán az elveszett Atlantisz kontinens hatása? Örvények, amelyek tárgyakat más dimenziókba szívnak; és egyéb szeszélyes ötletek.
Egyes magyarázatok inkább a tudományon alapulnak, ha nem is bizonyítékokon, írja a National Oceanic and Atmospheric Administration. Ezek közé tartozik az óceáni üledékekből kitörő metángáz és a geomágneses fluxusvonalak zavarai.
A logikusabb magyarázatok
Környezeti megfontolások magyarázhatják az eltűnések nagy részét, ha nem a legtöbbet. Az atlanti trópusi viharok és hurrikánok többsége áthalad a Bermuda-háromszögön, ezek sok hajót megsemmisítettek. Ezenkívül a Golf-áramlat gyors, néha heves időjárási változásokat okozhat.
Ezenkívül a Karib-tengeren található szigetek nagy száma sok olyan sekély vizű területet hoz létre, amely árulkodó lehet a hajózás számára. És van néhány bizonyíték arra, hogy a Bermuda-háromszög egy olyan hely, ahol a mágneses iránytű néha az „igazi” észak felé mutat, nem pedig a „mágneses” észak felé. (A kettő között nagyjából 3 fok eltérés van.)
Ahol semmi nem úgy történik, ahogy a tudomány szerint kéne
A Karib-tenger és az Atlanti-óceán határán található a Puerto Rico-árok, amely a legmélyebb az Atlanti-óceánban, írja az IFLScience. Kilométerekkel felette az óceán felszíne kissé megsüllyedt, a Föld gravitációs anomáliája miatt.
Ha leejtünk egy tárgyat, az valamivel gyorsabban esik le, mint a bolygó más részein vagy a környező területen. Eközben az anomália miatt a navigációs berendezéseket le kell dobni, ami téves leolvasást okozhat a környéken tartózkodó tengerészek számára.
Hogyan fedeztük fel először a gravitációs anomáliákat?
1671-ben Jean Richter csillagász a franciaországi Párizsból a dél-amerikai francia Guyana állambeli Cayenne-be utazott. Magával vitt egy ingaórát. Miközben Párizsban pontos volt az óra, észrevette, hogy Cayenne-ben lassan jár, minden nap teljes két és fél percet veszít. Nem nagy baj, az ingát lerövidítették, hogy pontos legyen az óra. Amikor azonban visszatért Párizsba, azt tapasztalta, hogy az óra túl gyorsan jár, minden nap két és fél perccel.
Miután hallott Richter órájának esetéről, Christiaan Huygens matematikus rájött, hogy ez kísérleti bizonyíték arra, hogy a Föld forog. Később Newton egy hasonló ingaóra és a Jupiter egyenlítői kidudorodásának adatait felhasználva kimutatta, hogy a Föld a forgási centrifugális ereje miatt domborodott ki az egyenlítőnél, és megbecsülte, hogy mennyivel.
A gravitáció szabályosan változik
Az Egyenlítő közelében a gravitáció kevésbé hat rád, mint a sarkok közelében, mivel távolabb vagy a Föld tömegének nagy részétől.
A Puerto Rico-árok gravitációja azonban eltér az azt körülvevő területtől. Ezt, valamint számos hasonlót a bolygó körül, ma gravitációs anomáliáknak nevezik.
Mi az a gravitációs anomália?
A gravitációs anomáliák azt jelentik, hogy a szabadesés során megfigyelt objektum olyan sebességgel gyorsul, amely különbözik attól a sebességmodelltől, amelyet a gravitációs modell előre jelez.
A Puerto Rico-i árokban a gravitáció -380 milliGal értéket mutatott, így ez a legnagyobb negatív – tehát az indokoltnál erősebb – gravitációs anomália a Földön. Egy másik gravitációs anomália az Indiai-óceánon található, ahol a gravitáció a legalacsonyabb a várthoz képest.
Mi okozza a Puerto Rico-i árok gravitációs anomáliáját?
1977-ben Molnár Péter geofizikus megpróbálta kideríteni, mi okozta ezt a váratlan lefelé irányuló erőt. Ahogyan a pólusoknál valamivel nagyobb gravitáció annak köszönhető, hogy közelebb vannak a Föld magjához, ezáltal tömegének nagy részéhez, tudott egy valószínű forrást: valami hatalmas és sűrű dolognak kell lennie a felszín alatt.
A Geophysical Journal International-ban megjelent cikkében kifejtette, hogy a gravitáció korábbi modelljei azt feltételezték, hogy a földkéreg (a litoszféra) vastagsága meglehetősen egyenletes. A területet szemlélve rájött, hogy ez nem így van.
„A visszamaradó gravitációs anomáliák tehát összhangban vannak egy kéreg alatti sűrű tömeg létezésével, amely a litoszféra függő lemeze lehet” – írta a tanulmányban. „Ennek a többlettömegnek az értéke önkényesebb feltételezésektől függ a Puerto Rico-árokban és annak szárazföldi falában a kéreg tömegére vonatkozóan, de ha a többi fenti feltételezés reális, akkor a sűrű tömegre van szükség, és ez elegendő a felszín lehajlításához árok.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra