Lenyűgözően részletes felvételt tettek közzé a Napról
Jól ismerjük már a Napot, legalábbis messzoről. Olyannak azonban, mint ahogy ESA Solar Orbiter missziója által rögzített felvétele mutatja, még soha sem láttuk, ugyanis olyan, mintha bolyhos lenne.
Anyacsillagunk alsó légkörében a mágneses mezővonalakat követő plazmából álló, tollszerű struktúrák láthatók, amint az átalakul a sokkal forróbb külső korona felé tartva. A videó a Föld és a Nap közötti távolság körülbelül egyharmadáról készült, írja a Universe Today.
Hihetetlen részletességgel mutatja be a videó a Napot
A teljes videó a cikk végén megtekinthető. A felvétel a Nap szokatlan jellemzőit mutatja be, többek között a koronamohát, szpikulákat és a “koronaesőt”.
A Solar Orbiter 2023. szeptember 27-én rögzítette ezt a videót az Extreme Ultraviolet Imager (EUI) műszerrel.
Az ESA szerint a legfényesebb régiók egymillió °C körüli hőmérsékletűek, míg a hűvösebb anyag sötétebbnek tűnik, mivel elnyeli a sugárzást.
De mi is az a koronamoha? Ez az, ami az itt látható bolyhos megjelenést adja. Ezek a különös struktúrák a Napon hasonlítanak a Földön található mohára, legalábbis olyan értelemben, mintha csipkés vonásokról lenne szó.
A csillagon azonban általában a napfoltcsoportok középpontja körül találhatók, ahol erősek a mágneses viszonyok és nagy koronaívek alakulnak ki. A moha olyan forró, hogy a legtöbb műszer nem képes észlelni őket, ráadásul két légköri rétegen, a kromoszférán és a koronán átível.
A szpikulák a horizontjon látható magas gázcsúcsok, amelyek a Nap kromoszférájából nyúlnak felfelé. Ezek akár 10 ezer kilométeres magasságba is emelkedhetnek.
A videón kb. 30 másodpercnél láthatunk “koronaesőt”. Ezen a területen az anyag hűvösebb, mint a csillag felszínének többi része, és lehűlése után lecsapódik. Valószínűleg kevesebb, mint 10 ezer °C. Ezzel szemben a koronaívek elérhetik az egymillió °C-os hőmérsékletet.
Nagyjából 20 másodpercnél látható egy apró kirörés, ahol a hűvösebb anyag felfelé emelkedik, mielőtt visszahullna. Nos, nem is olyan kicsi, ugyanis ez a kitörés nagyobb, mint maga a Föld.
A Solar Orbiter, a Parker Solar Probe és a Solar Dynamics Observatory mind olyan eszközök, amelyek eddig soha nem látott felvételeket készítenek a Napról. Ezzel pedig felbecsülhetetlen segítséget nyújtanak a csillagászoknak abban, hogy többet tudjanak meg a dinamikus gázgömbről, amely egész naprendszerünket, egyben a földi életet is táplálja.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van