Elindult a kínai szonda, hogy a Hold sötét oldaláról hozzon mintákat
Kína pénteken elindult a Hold felé, amelynek célja, hogy mintákat gyűjtsön és hozzon vissza az égitest titokzatos sötét oldaláról, amely siker esetén az első lenne bármely nemzet számára.
Onnan szerezne mintát a Holdról Kína, ami eddig senkinek sem sikerült
A kínai Csang’o-6 szonda, amelyet egyedül utazik a Hosszú Menetelés 5 rakétán, és 4 nap múlva érkezik meg, küldetése pedig 53 napig fog tartani – írja a Washington Post.
A szonda a sötét oldal egy hatalmas kráterében, a Déli-sark-Aitken-medencében fog leszállni, talajt fúrni, és több mint négy kilónyi kőzetet és port fog összegyűjteni, majd a fedélzeten tárolni a biztonságos továbbhaladás érdekében.
A Futurism szerint a küldetés végeztével a szonda egy konténert lő vissza Föld körüli pályára, ahol egy várakozó űrhajó begyűjti, és visszarepíti a Földre, ami valahol Belső-Mongóliában ér majd földet.
Eddig csak a Hold közeli oldaláról gyűjtöttek mintákat, így ez történelmi első alkalom lenne.
A Csang’o-6 célja, hogy szisztematikus és hosszú távú kutatásokat végezzen a Hold túlsó oldalán, hogy elemezhessük a talaj szerkezetét, fizikai tulajdonságait és összetételét, és megpróbáljuk frissíteni az égitestről szóló tudományos adatainkat
– mondta a küldetés főtervező-helyettese, Wang Csiong a CCTV-nek.
A sötét túloldalról származó minták elemzése révén a tudósok jobban megértenék a Hold kialakulását, és remélhetőleg választ kapnának egy régóta lényeges kérdésre: miért különbözik a sötét oldal az általunk is láthatótól? A sötét oldalon hegyek és kráterek találhatók, sokkal sziklásabb a táj, mint a mindig a Föld felé néző oldalon.
A küldetés azért is fontos, mert Kína tudományos ambícióinak újabb jele. 2013-ban Kína egy Jütu nevű rovert küldött a Holdra, amely az ország első sikeres landolása volt kísérőnkön.
2020-ban ismét indítottak egy leszállóegységet, amely ezúttal a Föld természetes kísérőjének közeli oldaláról származó mintákkal tért vissza.
A BBC beszámolója szerint Kína célja, hogy néhány éven belül űrhajósok is landoljanak. Ezzel próbálnak felzárkózni Amerikához a versenyfutásban, akik 2026-ra ismét embereket juttatnának a Holdra.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény