Furcsa dolgok, amiket a világűrben hagytak
Amióta az ember “meghódította” a világűrt, akár szándékosan, akár véletlen számtalan dolgot hagyott maga után. Vannak olyan esetek, amik szóra sem érdemesek, hiszen csak “űrszemétről” van szó. Akad azonban néhány olyan dolog, ami egy fokkal meglepőbb. Ezek közé tartozik például két golflabda és három LEGO-figura is.
Van olyan, amikor nincs választás, és mindenképpen ott kell hagyni valamit – derül ki a Discover Magazine cikkéből. A NASA asztronautáinak kifejezetten utasításba adják, hogy mit kell hátrahagyniuk. Erre többek között azért is volt szükség, hogy például a Holdról összegyűjtött anyagokat, köveket el tudják hozni. Az alábbi esetekben azonban nem kell ilyen praktikus okokat keresni.
Legófigurák a világűrben
Nem is egy, hanem három legófigura kering a világűrben, bár kétségtelenül elrontja az összképet, hogy ez is csupán egy marketingfogás. A LEGO és a NASA már régóta működnek együtt, gondoljuk csak a rengeteg űrhajós legóra az elmúlt évtizedekből, és a figurák felküldésének célja szintén az volt, hogy a gyerekek érdeklődését felkeltsék a világűr témája iránt.
A három figura egyébként Jupiter és Juno római istenek, valamint Galileo Galilei. Testhezállóan a 2011-ben fellőtt Juno űrszondára kerültek, ami 2016 óta kering a Jupiter körül.
Golflabdák a Holdon
Alan Shepard 1971-es holdraszállásakor nem mindennapi ötlettel állt elő. Mivel nagyon nem volt miből válogatni, egy mintagyűjtő eszközből és egy vasfejből egyfajta golfütőt tákolt össze, és aztán ki is próbálta. A Holdon végül két labdát ütött el, amikről azt gondolta, akár mérföldeket is repülhettek az ottani gravitációs viszonyoknak köszönhetően, utóbb azonban kiderült, hogy a golflabdák körülbelül 21 és 36 méter messzire juthattak.
Az esetről egyébként videó is készült, és bár érthetően nem a legjobb a minősége, tisztán kivehető a felvételen, ahogy Shepard meglendíti az ütőjét. A két labdát utána persze senki nem szedte össze.
Egy közönséges spatula
A teljesen hétköznapi konyhai eszköz egy 2006-os űrséta alkalmával keveredett el. Az egyik asztronauta, Piers Sellers az egyik hőpajzsot akarta megszerelni, amihez a spatulát arra használta, hogy a ragacsos védőréteget odébb tudja kotorni. Csak akkor vette észre, hogy elhagyta az eszközét, amikor már visszatért az űrhajóra és leltárba vették a teljes felszerelését.
Alapvetően nem szerencsés ilyenkor “szemetet” hagyni, hiszen az ilyesmi akár a műholdakat is megrongálhatja, de valószínűleg az azóta is békésen a világűrben lebegő spatula nem jelent komolyabb veszélyt.
Ed White kesztyűje
Nem Sellers volt az egyetlen, aki véletlenül hagyta el valamijét, amikor az űrben járt. Az első amerikai űrséta alkalmával Ed White az egyik kesztyűjét vesztette el. A houstoni űrközpont írásából az is kiderül, hogy alapvetően nem is tervezték, hogy White ténylegesen elhagyja az űrhajót, de miután a szovjetek megelőzték őket, természetesen az amerikaiaknak is tartaniuk kellett a lépést.
1965-ben tehát megtörtént az első amerikai űrséta, és amíg a kabin ajtaja nyitva volt, White kesztyűje is “sétára” indult. Szerencsére erről is készült videó, körülbelül 5:43-nál ki is szúrhatjuk a lebegő kesztyűt.
Ezeket is érdemes elolvasni:
Épülhet-e a holdvasút a 2030-as évekre?
Ősi bolygó: 4,5 milliárd évvel ezelőtti égitest maradványait fedezték fel a tudósok
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van