Videó: A halál barlangja, ahonnan semmi nem jön ki élve
A Cueva de la Muerte (a halál barlangja) bejárata egy átlagos üregéhez hasonlít. Az egyetlen árulkodó jel egy koponyákkal díszített figyelmeztető tábla, amelyen ez áll: “Veszély! Ezen a ponton túl tilos a behatolás”.
A halál barlangja (spanyolul “Cueva de la Muerte”) Costa Ricában található, 2 méter mély és majdnem 3 méter hosszú, és azonnal megöl minden élőlényt, aki be meri tenni a lábát – állítja a Daily Mail cikke. Ez azonban sokakat nem tántorít el attól, hogy ellátogassanak a helyszínre és készítsenek pár felvételt, amelyek aztán a közösségi médiában landolnak.
De mitől olyan halálos a barlang?
Guy van Rentergem belga barlangkutató néhány évvel ezelőtt járt a helyszínen. Elmondása szerint az üreg jelentős mennyiségű szén-dioxidot tartalmaz, melynek szintje olyan magas, hogy szinte azonnal eszméletvesztést okozhat, amit a légzés leállása követ.
Szerencsére a nyílás túl kicsi ahhoz, hogy emberek beférjenek rajta (valamint a figyelmeztető tábla is egy elég hatásos intő jel), így őket nem fenyegeti túl nagy veszély. A kisebb élőlények, például kígyók, madarak, rágcsálók és más apró állatok azonban sajnos gyorsan elpusztulnak, miután akaratlanul a bejárathoz tévednek, esetleg élelmet keresve.
“A Cueva de la Muerte abban a tekintetben szokatlan, hogy a hátsó, távoli nyílásából jelentős mennyiségű szén-dioxid gáz szivárog” – mondta van Rentergem. “Az ide belépő kis állatok általában pár másodperc alatt megfulladnak.”
Hozzátette, hogy óránként mintegy 30 kg szén-dioxid kerül a résből a légkörbe, ami egy átlagos személygépkocsi 256 km-es útjának felel meg.
“Egy év alatt ez 263 tonna szén-dioxidot jelent, ami egyenértékű azzal, hogy egy autó 2,2 millió km-t tesz meg, vagyis 56-szor megkerüli a Földet.” Pontosan nem világos, hogy mi a gáz forrása, bár van Rentergem szerint vulkáni eredetről lehet beszélni.
A halál barlangjában tett látogatása során van Rentergem egyik embere a bejárathoz tartott fáklyával demonstrálta az üreg “erejét”. A láng alig néhány másodperc alatt kialudt.
Mivel a CO2 nehezebb a levegőnél, a gáz koncentrációja az üreg aljához közelebb magasabb, ami további veszélyt jelent a kis állatokra.
A nagy koncentrációjú szén-dioxid mérgező hatása nem túl jól ismert a lakosság körében, ami azt jelenti, hogy az ilyen helyek látogatói alábecsülhetik a veszélyeket.
A Costa Rica-i halál barlangján kívül a romániai Movile-barlangban és az olaszországi Carburangeli-barlangban is nagy mennyiségű szén-dioxid található.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő