A különös törvények és városi legendák birodalmában kevés történet ragadja meg annyira a fantáziát, mint a halál tilalmára vonatkozó törvények. Ez a furcsa pletyka évek óta kering, spekulációkat gerjesztve a brit kormányzás szent csarnokaiban történő halálozással kapcsolatos törvényszerűségekkel kapcsolatban. De vajon van-e igazság ebben a mítoszban, vagy csupán egy fantáziadús kitalációról van szó?
A fenséges Westminster-palotában található Parlament házait régóta titokzatosság és hagyományok övezik. A brit demokrácia székhelyeként ez a történelmi épületegyüttes különleges helyet foglal el a nemzet tudatában, és számtalan történet és legenda szövődött bele a történetébe.
Az egyik ilyen mítosz szerint, aki a királyi palota – beleértve a Parlament épületét is – területén hal meg, állami temetésre jogosult. Ez a hiedelem a királyi paloták és a szertartások történelmi kapcsolatából ered, és ez táplálja a spekulációkat arról, hogy vajon törvényes-e az e megszentelt területen történő halálozás.
Egy mítosz a Westminster-palotából
Közelebbről megvizsgálva azonban kiderül, hogy ez az elképzelés nem több, mint egy fantáziadús túlzás. A Jogi Bizottság Statute Law Repeals csoportja szerint, amelynek feladata az elavult törvények azonosítása és hatályon kívül helyezése, nincs jogi tilalom a Westminster-palotában való meghalásra. Továbbá nincs bizonyíték arra az állításra, hogy a királyi palotában való elhalálozás automatikusan állami temetésre jogosítana — írja a The Culture Trip.
Bár igaz, hogy a királyi palotákban bekövetkezett halálesetek a királynő házának halottkémjének hatáskörébe tartoznak, amint azt az 1988. évi halottkémi törvény meghatározza, nincs jogi követelmény arra vonatkozóan, hogy állami temetésben részesüljenek. A történelmi feljegyzések szerint több személy, köztük Guy Fawkes, Sir Walter Raleigh, Spencer Perceval és Sir Alfred Billson is a Westminster-palota területén hunyt el anélkül, hogy állami temetésben részesült volna.
Annak ellenére, hogy a Westminster-palotában mégis csak szabad meghalni, a halál tilalma létező jogi kategória. Franciaországban és Spanyolországban több település is betiltotta a halált. Ma már ezeknek szatirikus jelentősége van, általában, ha a kormány nem hajlandó növelni a köztemetők méretét. Ezenkívül még vallásos okokból tiltották Japánban vagy az ókori Hellászban a halálozást egyes szent helyeken.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon