Vigyázat! Tilos meghalni ezeken a helyeken
Az mondjuk más kérdés, hogyan büntetik meg a szabályszegőket, ha már egyszer meghaltak. De erre is van módszer!
Hallottál már róla, hogy tilos meghalni a norvégiai Svalbard hideg vidékén? Ennek egy egészen gyakorlati oka van: a folyamatos fagy miatt az ezen a sarkvidéki területen a testek nem bomlanak le, és így biológiai kockázatot jelentenek a jövő generációi számára.
Ez azonban nem igazán igaz, különösen az a rész, amely arról szól, hogy a halál törvényen kívüli. Ennek ellenére a mítosz meglehetősen messzire elterjedt, és gyakran tényként számolnak be róla. De ez felvet egy nyilvánvaló kérdést: van-e máshol a Földön, ahol valóban illegális meghalni? A The Guardian megpróbálta végignézni, hol tilos meghalni.
Ne egészséges meghalni
Az évek során különböző helyeken „törvényen kívül helyezték” a haldoklást. De nem az volt a cél, hogy törvényesen megbüntesse azokat, akik meghalnak, hanem inkább arra, hogy felhívják a figyelmet valamilyen finom politikai vagy társadalmi kérdésre.
Egészségpolitika olasz módra
Például 2015 augusztusában az olaszországi, domboldalon fekvő Sellia városának polgármestere aláírt egy rendeletet, amely megtiltotta, hogy az emberek „megbetegedjenek a településen belül”, és egyértelművé tette, hogy nem is halhatnak meg ott. Akit azon kapnak, hogy megszegi ezt a törvényt azzal, hogy nem jár rendszeresen egészségügyi vizsgálatra, évi 10 eurós pénzbírsággal sújtható.
Ránézésre ez egy nevetséges szabály, amely lehetetlent követel meg, de a törvényt azzal a céllal fogadták el, hogy a helyi lakosok egészségesebb életmódját népszerűsítsék. Sellia népessége folyamatosan csökkent, ezért a törvényt a polgárokat arra ösztönözte, hogy jobban vigyázzanak egészségükre, különben magasabb adót kell fizetniük.
Amikor így tüntetnek
Hasonlóképpen 2000-ben és 2008-ban két francia falu megtiltotta lakóinak, hogy meghaljanak. A helyi hatóságok nem kaphattak engedélyt a temetőik bővítésére, ezért tiltakozásul úgy döntöttek, hogy magát a halált elriasztva megszüntetik a problémát. Ugyanezt a taktikát alkalmazták 2005-ben a brazil Biritiba Mirim és 2012-ben az olaszországi Falciano del Massico hatóságai is.
Ezeknek az alapszabályoknak az észszerűtlensége végül azt eredményezte, hogy engedélyt kaptak temetőik bővítésére.
A higiénia sem utolsó
Aztán ott van a haldoklás tilalma tisztasági okokból. Bár ezt manapság nem gyakorolják túl gyakran, van néhány történelmi eset, amikor vallási okokból megtiltották a halált, írja az IFLScience.
Az ókori Görögországban Delos szigetét, amely ma az UNESCO Világörökség része, annyira szentnek tartották, hogy igyekeztek megóvni a haláltól és a születéstől – alapvetően bármitől, ami az emberi lét rendetlenségével kapcsolatos. Az i.e. 6. században az athéni vezető, Peisistratus elrendelte, hogy ássák ki a sziget sírjait, és később mindenkit, aki valószínűleg meghalt vagy szülni készült, elkísértek a szigetről.
A szent helyek védelme
Ugyanez a szentség megőrzésének igénye hatott a japán Itsukushima (ma Miyajima) szigetének történetére is, amelyet a sintó hit szentnek tart. Egy ideig a szigeten csak sintó papok és papnők élhettek. Ha zarándokok látogattak oda, megtiltották nekik, hogy ott meghaljanak vagy szüljenek.
Ez a szabály a szennyezésről, a vérről és a bomlásról alkotott sintó elképzeléseket tükrözte, de a gyakori tévhittel szemben 1868-ban valóban eltörölték (gyakran ezt emlegetik a törvény kezdő dátumaként). Viszont a szigeten még ma sem engedélyezik a temetést és a hamvasztást.
Több okokból is betiltható a halál
Ezekből a példákból egyértelműen kiderül, hogy a halál tilalma, ha nincs összefüggésben a vallási szabályokkal, általában az egészséggel vagy a temetkezési helyek rendelkezésre állásával kapcsolatos helyi problémák megkérdőjelezésére tett erőfeszítést jelent. Tehát bár elsőre abszurdnak tűnnek, ez a bizonyíték arra, hogy a nevetséges néha nagyon praktikus lehet.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?