A Pentagon szerint Oroszország egy titokzatos fegyvert lőtt fel az űrbe
Az űrverseny manapság sajnos nem csak arról szól, hogy ki fog a leghamarabb újra embereket juttatni a Holdra. Nemrég a Pentagon azzal vádolta meg Oroszországot, hogy olyan műholdat küldött Föld körüli pályára, amely nemzetbiztonsági tisztviselők szerint képes más műholdak megtámadására.
A hátborzongató véletlen azonban az, hogy ez a műhold, amelyet az oroszok a múlt héten indítottak, épp ugyanazon a pályán van, mint egy amerikai kormányzati műhold.
Oroszország megkezdi az űrbéli hadviselést?
“Oroszország egy olyan műholdat indított alacsony Föld körüli pályára, amelyről úgy ítéljük meg, hogy valószínűleg egy ellen-űrfegyver”, mondta kedden Pat Ryder tábornok, a Pentagon szóvivője a BBC jelentése szerint.
“Nyilvánvaló, hogy ezt továbbra is figyelemmel fogjuk kísérni” – magyarázta Ryder az ABC Newsnak.
“Természetesen felelősséggel tartozunk azért, hogy készen álljunk az űrterület védelmére, valamint a közös és egyesített erők folyamatos és megszakítás nélküli támogatásának biztosítására. Illetve fenn fogjuk tartani az egyensúlyt az űrbeli érdekeink védelmének szükségessége és a stabil és fenntartható űrkörnyezet megőrzésére irányuló törekvésünk között.”
A hír annak apropóján érkezett, hogy amerikai biztonsági tisztviselők az év elején riadót fújtak, hogy Oroszország nukleáris űrfegyvert vagy annak egy próbaváltozatát tervezi pályára állítani.
A médiának kiszivárgott biztonsági információk szerint ez az eszköz képes lenne olyan erős energiahullámot kibocsátani, amely más műholdakat, még az Oroszország által az űrbe küldötteket is hatástalanítaná. Egy ilyen fegyver pedig megsértené az 1967-es világűrről szóló szerződést, amely “megtiltja az országoknak, hogy “nukleáris vagy más tömegpusztító fegyvereket” telepítsenek a világűrbe”.
Vajon a múlt héten az űrbe indított, titokzatos szonda lenne az a nukleáris fegyver, amelyre az amerikai biztonsági tisztviselők figyelmeztetnek? A kérdés nem ilyen egyszerű, mindenesetre az oroszok határozottan cáfolták a Pentagon állításait, miszerint a múlt heti kilövés űrfegyver lenne.
“Nem hiszem, hogy reagálnunk kellene bármilyen Washingtonból kiszivárgó információra” – mondta Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes újságíróknak Moszkvában.
Az orosz űrprogram a tervek szerint fejlődik, különböző célú űreszközöket indítunk, olyanokat is, amelyek erősítik védelmi képességeinket, ez sem hír.
Ezt azért kissé nehéz elhinni. 2021-ben például Oroszország egy hadgyakorlat során rakétával felrobbantott egy műholdat, ami miatt a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén tartózkodó űrhajósok kénytelenek voltak beöltözni és a dokkolt járművekben meghúzódni. Az akció természetesen nemzetközi felháborodást váltott ki.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon