• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Kanyó Ferenc Kanyó Ferenc · 2024.06.01.
· Kult+Múlt

Kossuth Lajos Cassandra-levele sem fordította meg a kiegyezést

Ferenc József megkoronázása egy korabeli ábrázoláson (Wikipédia)

Kossuth Lajos 1867-ben aggódva figyelte, hogy a kiegyezés munkálatai előrehaladott állapotban vannak. Ezért úgy ítélte meg, hogy szükséges nyílt levelet írnia. E nyílt levélben Cassandra (mai átírásban: Kasszandra) trójai királylány szerepét tulajdonította magának. Bírálta a kiegyezést tető alá hozó Deák Ferenc politikáját és szomorú jövőt jósolt Magyarországnak. Néhány évtizeddel később bekövetkezett a trianoni béke, ami miatt azóta is sokan vetik fel, hogy Kossuth Lajos levele előre látta a vészterhes következményeket. De mit gondoltak a kortársak?

A nem kívánt kiegyezés

1849 után Ferenc Józsefnek és környezetének az egységes birodalom megteremtése vált a legfontosabb céljává. Ebben az egységes birodalomban ugyan léteztek volna országgyűlések, ám ezek a birodalmi tanács alá tartoztak volna. Az 1867-ig terjedő időszakban több, itt most nem részletezett megoldással kísérleteztek az uralkodó és környezete részéről, ám széleskörűen elfogadottá egyik sem vált. A magyarok sosem vettek részt egyik birodalmi gyűlés vagy tanács ülésein, így folyamatos kihívást jelentett a rendszer legitimációja magyar részről.

Ferenc József a Szent Koronával (Wikipédia)

Közben külpolitikai és gazdasági problémák terhelték a Habsburg Birodalom életét. A krími háborúban nem segítette a szövetséges cári Oroszországot, így magára maradt. 1859-ben súlyos vereséget szenvedett a piemonti-francia szövetséggel szemben. A katonai vereségnél is súlyosabbnak bizonyult a gazdasági krízis. A kormány működése ugyanis jelentős adósság felhalmozásával járt együtt. Az osztrák birodalomfél meghatározó gondolkodói úgy vélték, hogy ennek fizetésébe a magyaroknak is be kell szállmiuk, ám a magyar politikai elit erre nem adta az áldását, hiszen erről az adósságról nem Magyarország döntött, nem a magyar országgyűlés hagyta jóvá.

A szorongató gazdasági helyzetből végül Deák Ferenc húsvéti cikke mutatta meg a kiutat a császárnak. Ferenc József menesztette a kiegyezést ellenző osztrák politikusokat és áldását adta a megállapodásra. A megegyezést csak gyorsította az osztrák-porosz háború gyors elvesztése. A magyar országgyűlés első olvasatban 1867. március 30-án elfogadta a kiegyezési törvényt. Sőt, megkezdődött a koronázás előkészülete is.

Kossuth Lajos törvényt bont?

Kossuth Lajos nem a Cassandra-levelével próbált először nyomást gyakorolni a magyar közvéleményre. Már 1866 novemberében lapot indított Negyvenkilenc címmel. A fejlécet Kossuth Ferenc tervezte, a nyomtatást külföldön oldották meg és Trieszten keresztül hozták Magyarországra. A hatása azonban jelentéktelen maradt, nem kis részben az elkészülésével kapcsoaltos technikai és pénzügyi gondok miatt. A lap néhány szám után megszűnt. De Kossuth Lajos már ebben is Magyarország sírásóinak nevezte a kiegyezésen munkálkodó politikusokat.

Kossuth Lajos Cassandra-levele (Wikipédia)

1867. május 22-én azonban Párizsból megírta a Cassandra-levelet. Ezt május 26-án a Magyar Újság, majd május 28-án a Magyarország című kormánypárti lap is közzétette. A levél hatalmas erővel kezdett terjedni a magyar közvéleményben. Megyeszékhelyeken és vidéki városokban felolvasták. Utolsó mondatáról kezdték el Cassandra-levélnek nevezni. A levélben többek között számon kérte Deák Ferencet, hogy feladja az önálló külügyet és hadügyet, valamint ellenséggé teszi a nyugati és keleti szomszédainkat, ellehetetleníti a nemzetiségekkel és különösképpen a horvátokkal való kiegyezést.

Kossuth Lajos e levelében, bár hízelgő felvezetés mellett, de lényegében nemzetárulónak nevezte Deákot és a híveit. A gyorsan terjedő Cassandra-levél következtében a kiegyezés híveit nyilvánosan is pecsovicsoknak, azaz a korabeli köznyelvben a hatalom elvtelen kiszolgálóinak tekinteni. Így járt többek között Arany János is, aki Deák híveként támogatta a kiegyezést. Egy pillanatra úgy tűnt, hogy a nehezen tető alá hozott kompromisszum összedől.

Kossuth Lajos választ kap

Deák Ferenc és hívei észlelték, hogy ha nem akarják, hogy az utolsó pillanatban megbukjon a kiegyezés, akkor válaszolniuk kell. Deák maga úgy döntött, hogy nem felel közvetlenül Kossuth kihívására. Viszont sugallmazására Pulszky Ferenc egy válaszlevelet fogalmazott meg Kossuth Lajosnak, amely május 28-án jelent meg. Ebben arra mutat rá, hogy a Kossuth-féle dunai konföderáció terve, ha megvalósulna, akkor sokkal több jogot venne el Magyarországtól, mint az Ausztriával kötött kiegyezés. Pulszky ráadásul azzal is megvádolja Kossuthot, hogy elveszítette a kapcsolatot a hazai közvéleménnyel és nem ismeri a magyarok helyzetét.

Kossuth Lajos 1880-ban (Wikipédia)

Pulszky válasza nem marad hatás nélkül, a szerző azzal büszkélkedett, hogy kiemelkedőnek számító tizenkétezer példányban fogyott el a válasza. Igaz, Kossuth írása ehhez képest állítólag a negyvenezret is meghaladta, ráadásul egyes helyeken Pulszky válaszát elégették, amire fordítva nem került sor. A közvélemény hangulatának a változását érzékelve 1867. május 29-én került sor a kiegyezési törvény részletes vitáját követő zárószavazására. Az országgyűlés végül elfogadta a törvényt, de sokkal vékonyabb többséggel, mint ahogy arra a március 30-i általános vita után sor került volna.

Deák Ferenc (Wikipédia)

Május 30-án Deák Ferenc a Pesti Naplóban végül maga is nyilatkozatot tett közzé. Ebben vádiratnak és nem egyszerű magánlevélnek nevezi Kossuth Lajos írását. Kifejezi azt, hogy el kívánja kerülni a nyilvános vitát és a parlamenti többség nem szorul rá a védelmére. Ugyanakkor hozzátette, hogy Kossuth Lajos nem javasolt semmit a kiegyezés helyett, csak a kivárást, ami a magyarok szenvedésének meghosszabbítását jelentette volna. Ezt pedig felelős hazafiként nem támogathatja.

Kossuth Lajos előre látta Trianont?

A dolgok végül visszatértek a medrükbe, a kiegyezés támogatói megőrizték többségüket. Június 8-án sor került Ferenc József megkoronázására, aki utóbb szentesítette a kiegyezési törvényt, megteremtve azt a keretet, amelyben a következő fél évszázadban Magyarország létezhetett. Bár tűnhet úgy, hogy Kossuth Lajosnak igaza lett, hiszen a Cassandra-levél mintha megjósolná Trianont, de a valóság ennél egy kicsit árnyaltabb.

A kortársak számára ugyanis Kossuth levele valóban féloldalasnak tűnhetett. Egyfelől valóban rámutat a kiegyezés legfontosabb problémáira, azaz az önálló magyar külügy és hadügy feladására, de Deák Ferencnek abban kétségtelenül igaza volt, hogy alternatívát nem kínált fel. Kossuth Lajos tervezetei a dunai államszövetségről visszhangtalanok maradtak a korabeli nagyhatalmak világában. A történelmi Magyarország önállósága abban a formában, ahogy a kiegyezés ellenzői gondolták, megvalósíthatatlan volt. Alternatívaként így csak Magyarország tartós alávetettsége vagy a kiegyezés merülhetett fel. 1867-ből pedig nem lehetett előre látni, hogy a megmerevedő rendszer utóbb tehertételévé válik Magyarországnak. A trianoni béke pedig utóbb ellentmondásossá tette az egész kiegyezést.

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
történelem
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Így menekült meg Vajdahunyadvár az elbontástól

  • Víz alatt tárták fel az első szervezett civilizációt?

  • Trump átengedte Putyinnak a győzelmet a telefonhívásban az európai vezetők szerint

  • Megfejtették az arany eredetének rejtélyét? A válasz egy ritka kozmikus kitörés lehet

  • A NASA figyelmeztet: hatalmas napviharok érik el a Földet

  • 4 elképesztő régi mesterség, amelyek kivesztek a hétköznapokból

Kapcsolódó cikkek

Városligeti-tó International Travel Awards Vajdahunyad vára
2025.05.21.

Így menekült meg Vajdahunyadvár az elbontástól


Olvasson tovább
Kína Atlantisz elsüllyedt város civilizáció
2025.05.21.

Víz alatt tárták fel az első szervezett civilizációt?


Olvasson tovább
kékfestő mesterség, magyar mester, elfeledett
2025.05.21.

4 elképesztő régi mesterség, amelyek kivesztek a hétköznapokból


Olvasson tovább
maja barlang
2025.05.20.

Döbbenetes: vérrel átitatott maja barlangot találtak, szétszabdalt áldozatokkal!


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
Így menekült meg Vajdahunyadvár az elbontástól

Így menekült meg Vajdahunyadvár az elbontástól

Tovább olvasok
Víz alatt tárták fel az első szervezett civilizációt?

Víz alatt tárták fel az első szervezett civilizációt?

Tovább olvasok
Trump átengedte Putyinnak a győzelmet a telefonhívásban az európai vezetők szerint

Trump átengedte Putyinnak a győzelmet a telefonhívásban az európai vezetők szerint

Tovább olvasok
Megfejtették az arany eredetének rejtélyét? A válasz egy ritka kozmikus kitörés lehet

Megfejtették az arany eredetének rejtélyét? A válasz egy ritka kozmikus kitörés lehet

Tovább olvasok
A NASA figyelmeztet: hatalmas napviharok érik el a Földet

A NASA figyelmeztet: hatalmas napviharok érik el a Földet

Tovább olvasok
4 elképesztő régi mesterség, amelyek kivesztek a hétköznapokból

4 elképesztő régi mesterség, amelyek kivesztek a hétköznapokból

Tovább olvasok
<b>Az ufókról rendelkezik bizonyítékkal Mark Zuckerberg, de titkolja?</b>

Az ufókról rendelkezik bizonyítékkal Mark Zuckerberg, de titkolja?

Tovább olvasok
<strong>Döbbenetes: vérrel átitatott maja barlangot találtak, szétszabdalt áldozatokkal!</strong>

Döbbenetes: vérrel átitatott maja barlangot találtak, szétszabdalt áldozatokkal!

Tovább olvasok
<strong>Kína titkos kapcsolója egy mozdulattal elpusztíthatja a Nyugat energiahálózatait?</strong>

Kína titkos kapcsolója egy mozdulattal elpusztíthatja a Nyugat energiahálózatait?

Tovább olvasok
Megdöbbentő: még a 30 ezer forintot sem éri el a katások várható nyugdíja – frissítve

Megdöbbentő: még a 30 ezer forintot sem éri el a katások várható nyugdíja – frissítve

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4