A Hubble egy vadonatúj hármas csillagrendszert észlelt
Amióta a James Webb űrtávcső 2021 végén megkezdte működését, egyre kevesebb figyelem jut a ma már öreg motorosnak számitó Hubble-nek. De ez utóbbi is képes még újat mutatni.
Újabb látványos kép jelent meg, amely a HP Tau, HP Tau G2 és HP Tau G3 hármas csillagrendszert mutatja. A legfrissebb kép ITT tekinthető meg.
A csillagok ebben a lenyűgöző rendszerben fiatalok, a HP Tau például annyira, hogy még el sem kezdett hidrogént fuzionálni, és mindössze 10 millió éves.
A Hubble még ennyi idő után is képes meglepetést okozni
A Hubble-t 1990-ben lőtték fel, segítségével pedig megreformáltuk a világűrről alkotott ismereteinket. A távcső mintegy 547 kilométeres magasságban kering a Föld körül, és ebből a pozícióból lenyűgöző képet nyújt a kozmosz objektumairól.
Az eszköz maga körülbelül akkora, mintegy emeletes busz, a középpontjában pedig egy 2,4 méteres tükör áll. A tükör összegyűjti a távoli objektumokról beérkező fényt, majd számos műszer egyikéhez irányítja, amelyek rögzítik és elemzik azt, írja a Universe Today.
A nemrég közzétett kép az 550 fényévre lévő reflexiós ködöt ábrázolja a Bika csillagképben. Az ilyen típusú ködök csillagközi porból állnak, amely visszaveri a közeli csillagok fényét, ellentétben az emissziós ködökkel, amelyek önmagukban világítanak.
A por fényvisszaverő tulajdonságai miatt jellegzetes kék árnyalatuk van. A képet nézve könnyen elképzelhetünk egy üreget a ködben, amelyet a fiatal csillagok vájtak ki.
A rendszer szívében lévő három csillag a HP Tau, HP Tau G2 és HP Tau G3 mind fiatal, forró objektumok. A HP Tau a T Tau csillagként ismert változócsillagok egyik típusa. Ezek olyan csillagtípusok, amelyek 10 millió évnél fiatalabbak, és nevét az első ilyen típusú, a Bikában felfedezett indulóról kapta.
Azonosításuk általában optikai változékonyságuk és a színképükben a kromoszférából származó erős vonalak vizsgálatával történik. Fiatal koruk miatt általában még mindig a gáz- és porfelhő veszi körül őket, amelyből kialakultak.
A HP Tau által kibocsátott fény mennyisége az idő függvényében változik, azonban ez a különleges csillagtípus hajlamos a rendszeres és véletlenszerű ingadozásokra.
Amikor a Hubble a HP Tau felé fordította figyelmét, azt a protoplanetáris korongok vizsgálatának részeként tette. Ezek a korongok sok fiatal, forró csillagnál láthatók, és úgy gondolják, hogy a csillagok körüli bolygórendszerek elődjei.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van