Egy műkedvelő geológus fejtette meg a Mona Lisa hátterének rejtélyét
A Mona Lisa alighanem a legismertebb festmény jelenleg a világon. Ennek ellenére, vagy éppen ezért, rengeteg rejtély övezi da Vinci művét, ezúttal azonban kivételesen nem a sejtelmes mosolyról van szó, hanem valami egészen másról.
A világhírű portré hátterének rejtélyét nem egy egyszerű művészettörténész, hanem egy geológus fejtette meg, aki egyébként emellett a reneszánsz szakértője is – derül ki az NBC News tudósításából.
A Mona Lisa rejtélyei
A Mona Lisa évszázadok óta izgatja az emberek fantáziáját. Egyesek a hölgy mosolyában vélnek valami különlegeset felfedezni, mások a modell kilétét próbálják kideríteni, sőt, a festmény röntgenes vizsgálata alapján a vásznon nem csak egy, de akár három kép is lehet egymásra rétegezve (erről a BBC is tudósított korábban). Egy geológus most egy másik hasonló rejtélyre deríthetett fényt: állítása szerint ugyanis megtalálta, melyik helyet ábrázolhatja a festmény háttere.
A potenciális jelöltek
A művészettörténészek már hosszú évtizedek óta találgatják, hogy az olasz polihisztor hol festhette meg a Mona Lisát, de egészen mostanáig nem született konszenzus a kérdésben. Egyesek Arezzo vagy Bobbio hídját vélik felismerni a kép hátterében látható hídban, azonban ezek mögött egészen más domborzat található, mint a festményen. Ann Pizzorusso, geológus és egyben reneszánsz-szakértő most egy lombardiai kisvárost, Leccót azonosította a nemeshölgy mögött látható településben.
Elmondása szerint a megfigyelésében a hídnál sokkal fontosabb szerepet játszottak a geológiai struktúrák, amiknek köszönhetően az eredmény egyértelmű. Pizzorusso szerint ezenkívül a háttérben tisztán kivehető az Adda folyó egy szakasza és egy távolabbi tó, szintén alátámasztva elméletét. Ilyen tó egyébként sem Arezzóban, sem Bobbióban nem található, és a növényzet is különbözik a festményen láthatótól.
Ann Pizzorusso
A saját honlapja szerint Ann Pizzorusso nem csak képzett geológus, hanem az olasz reneszánsz szakértője is. Saját elmondása szerint az ország szerelmese, és szabadidejében szívesen fedez fel eldugott olasz falvakat és kisvárosokat. A Mona Lisával kapcsolatos felfedezését is egy ilyen körutazás során tette. „Amint megérkeztem, rögtön tudtam, hogy ennek kell a helyszínnek lennie” – idézi fel látogatását Leccóban.
A kutató azért is biztos abban, hogy igaza lehet a kérdésben, mert Leonardo da Vinci híres volt arról, hogy mindig nagyon pontosan ábrázolta a természetet, létező helyekről mintázva. Ezen kívül saját naplójából azt is tudjuk, hogy sokat járt Lecco térségében és részletes feljegyzéseket készített a környékről.
Ezeket is érdemes elolvasni:
Jean Hilliard 1980-ban megfagyott, de túlélte
René Fonck, az első világháború legsikeresebb pilótája 142 találattal
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak