Akár a Halálcsillag – ezek a szupermasszív fekete lyukak bármit kilőhetnek
A Csillagok háborújából ismert Halálcsillag úgy tűnik, annyira nem is áll messze a valóságtól.
Persze távolról sem arról van szó, hogy az ember képes lenne mesterséges bolygókat építeni. És nincs a belsejükben egy hatalmas katonai bázis sem – viszont a plazmasugár, amely bolygókat képes károsítani, ezekből a kozmikus szörnyekből is kilövell.
Egy az Astrophysical Journal folyóiratban megjelent új tanulmány szerint ráadásul a „Halálcsillag” fekete lyukak gyorsan új célpontok felé fordíthatják a hatalmas sugarakat.
Ahogy a Halálcsillag ágyúja elfordul
Az elmúlt években a csillagászok olyan jeleket észleltek, amelyek arra utalnak, hogy a szupermasszív fekete lyukakból kilőtt plazmarészecskék sugarai idővel valóban irányt változtathatnak – az új kutatások pedig azt mutatják, hogy a jelenség megdöbbentően rövid időn belül is bekövetkezhet, írja az IFLScience.
Ezek a sugarak akkor keletkeznek, amikor a fekete lyuk felé zuhanó felhevített anyagot erős mágneses mezők a pólusai felé irányítják, és visszaáramoltatják a kozmoszba. Úgy gondolják, hogy ezek az energianyalábok fontos szerepet játszanak a csillagkeletkezésben, ezért tudnunk kell, hogyan működnek.
Aprólékos kutatómunka
Egy nemzetközi kutatócsoport 16 olyan galaxist vizsgált meg, amelyek középpontjában fekete lyukak találhatók, a NASA Chandra X-ray Observatory és a National Radio Astronomical Observatory által működtetett Very Long Baseline Array (VLBA) hálózat adatai alapján.
A kutatók össze tudták hasonlítani a rádióhullámok adatait (amelyek azt mutatják, hogy a fúvókák hová mutatnak jelenleg) a fekete lyukak körüli forró gázban lévő üregekkel (ezek mutatják, hová mutattak a sugarak a múltban).
„Azt találtuk, hogy a sugarak körülbelül egyharmada teljesen más irányba mutat, mint korábban” – mondja Francesco Ubertosi asztrofizikus, az olaszországi Bolognai Egyetemről. „Ezek a Halálcsillag fekete lyukak forognak, és új célpontokra mutatnak, mint a kitalált űrállomás a Star Warsban.”
Öntevékeny Halálcsillagok
A vizsgált sugarak körülbelül egyharmada (30-38 százalék) úgy tűnik, hogy jelentősen megváltoztatta az irányt (45 fokkal vagy annál nagyobb mértékben) 10 millió éves vagy annál rövidebb időszak alatt. Ez arra utal, hogy ez egy viszonylag gyakori jelenség a szupermasszív fekete lyukak körében.
Egyes esetekben közel 90 fokos irányváltozásokat figyeltek meg, míg a változás legrövidebb időtartama mindössze egymillió év volt. Kozmikus léptékben véve ez valójában egy elég gyors átrendeződés.
„Tekintettel arra, hogy ezek a fekete lyukak valószínűleg több mint 10 milliárd évesek, néhány millió év alatti nagy irányváltást gyorsnak tartunk” – mondja Gerrit Schellenberger asztrofizikus, a Harvard & Smithsonian Asztrofizikai Központjától (CfA) a Science Alertnek. „Az óriási fekete lyuk sugarainak irányának megváltoztatása körülbelül egymillió év alatt hasonló ahhoz, mintha egy új csatahajó irányát néhány perc alatt megváltoztatnák.”
Átrendezik a galaktikus ökoszisztémát
Mivel ezek a sugarak megnehezítik a gázok egyesülését és csillagok kialakulását, a tájékozódásukban bekövetkező bármilyen változás fontos hatással van a környező galaxisok felépítésére.
Bár ez valószínűleg azt jelenti, hogy kevesebb csillag keletkezik, nincs elegendő adat annak meghatározásához, hogy a meglévő csillagokra és bolygókra hatással lehet-e a fekete lyuk sugarainak söprése.
Mitől fordulnak el a fekete lyukak?
Egyelőre nem tisztázott, hogy mi okozza ezt a Halálcsillag-szerű elfordulást, bár a kutatóknak van néhány elképzelésük, és sok különböző tényező lehet, hogy különböző irányokba sodorja a sugarakat. A további vizsgálatoknak segíteniük kell annak megállapítását, hogy mi történik.
„Lehetséges, hogy a fekete lyukak felé, más szögben, elég hosszú ideig gyorsan zuhanó anyag más irányba húzza a forgástengelyüket, amitől a nyalábok más irányba mutatnak” – mondja Jan Vrtilek, a CfA munkatársa.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Melyik volt előbb, a tyúk, vagy a tojás? A tudomány végre megadja a választ
250 millió évvel ezelőtt a Föld legnagyobb kihalási eseménye során az élet majdnem megszűnt létezni
Fotók: Üzbegisztán kulturális estje a Magyar Állami Operaházban
A cseh elnök szerint Trump alkudozása Putyinnal csak további károkat okozna
Hogyan mászhatnánk meg a Mars és az egész Naprendszer legmagasabb hegyét?
500 ezer második világháborús kerámiaérme került elő egy japán raktárból