A férfi, aki 90 évesen lett űrhajós, pedig már a hatvanas évek óta erre készült
Amikor a hatvanas években kiválasztották, komoly esélye volt arra, hogy ő legyen az első fekete űrhajós, de a sors máshogy hozta: Ed Dwight “karrierje” csak idén májusban teljesedett ki, amikor 90 évesen végre eljuthatott az űrbe.
Dwight egyébként kifejezetten sokszínű ember. Ezt az oldalát sokan eddig egyáltalán nem is ismerték, hiszen a férfi szobrászként is tevékenykedett – derül ki a BBC írásából. Űrutazását azonban ettől függetlenül egész eddigi pályája betetőzésének tartja.
Űrturizmus
Ma már tulajdonképpen elértünk arra a pontra, hogy hétköznapi emberek is eljuthatnak az űrbe, természetesen jó pénzért. Egy rövid “szuborbitális repülés” akár 450 ezer dollárból is kijön. Ilyenkor az űrjármű még nem áll rá a Föld körüli pályára, nem mozognak elég gyorsan ahhoz, hogy tartósan az űrben maradjanak. Ennek ellenére az “űrhajósok” rövid időre átélhetik már a súlytalanságot is.
Ebbe a projektbe egyébként a jól fizető kliensek mellett rendre bevonnak híresebb embereket is, és nagyon úgy tűnik, hogy a kor nem számít. Nemrég például a Star Trekből ismert William Shatner is hasonló utazást tett, szintén 90 évesen. Ezek az utazások persze nem érnek fel a nagy űrexpedíciókhoz, inkább különböző milliomosok projektjeiről van szó. Ed Dwight történetét azonban joggal ünneplik.
Így lett Dwightból űrhajós
Az egész egy különös levéllel kezdődött a Pentagonból 1961-ben. A fiatal Dwightot, aki egyébként repülőmérnökként dolgozott, John F. Kennedy amerikai elnök nevében keresték meg azzal, lenne-e kedve ahhoz, hogy ő legyen az első fekete űrhajós. A férfi először azt hitte, viccelnek, de elfogadta az ajánlatot. Természetesen hamar kiderült, hogy ez is nagyrészt politikai húzás volt: Kennedyék ezzel próbálták megszólítani a színesbőrű választópolgárokat.
A dolog persze nem ment zökkenőmentesen. A NASA egyből kifejezte aggályát a közvéleményt illetően. Akkoriban még egyáltalán nem volt jó marketing a “diverzitás”, és tartottak attól, hogy emiatt jelentős anyagi támogatástól eshetnek el. Ed Dwight így végül nem a “hagyományos” űrprogramba került, hanem a katonaságéba. Ettől függetlenül, amikor Kennedy bejelentette, Dwightot persze ünnepelték és egyből a címlapokra került, az öröm azonban nem tartott sokáig.
A NASA hármas számú asztronautacsoportjába 1963-ban uyanis már nem sikerült bekerülnie: Dwight a nyolcadik volt a listán, és csak az első hét jelöltet választották ki. Nem sokkal később, Kennedy meggyilkolásával pedig minden további terv is szertefoszlott. A férfi ettől függetlenül még sokáig a légierőnél maradt. A katonai kiképzése befejeztével többször is próbált jelentkezni a NASA-hoz, de elutasították.
Idén májusban, évtizedekkel később azonban úgy tűnik, Ed Dwight végül beteljesítette küldetését. Saját elmondása szerint magától sosem gondolt volna arra, hogy űrhajós legyen, de amint belevágott, nem volt visszaút. Habár ez a rövid űrutazás nem hasonlítható ahhoz, ami lehetett volna, mégis jó látni, ahogy egy hatvanéves történet tulajdonképpen boldog véget ér.
Ezeket is érdemes elolvasni:
A Hubble egy vadonatúj hármas csillagrendszert észlelt
Stephen Hawking egyszerű választ adott arra a kérdésre, hogy létezik-e Isten
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?