Nem a Földről származik a vas ezekben a műtárgyakban
Az új vizsgálat szerint furcsa vasból készülhettek az ibériai kincsek.
Az ibériai bronzkor csillogó aranykincseinek tárháza közepette egy pár korrodált tárgy lehet a legértékesebb.
Tompa karkötőt és arannyal díszített rozsdás, üreges félgömböt kovácsoltak a kutatók. Csakhogy a legérdekesebb, hogy miből készült: nem a föld alól előkerült fémből, hanem az égből hullott meteoritokból származó vasból.
A felfedezést a Spanyol Nemzeti Régészeti Múzeum természetvédelmi részlegének jelenleg nyugdíjba vonult vezetője, Salvador Rovira-Llorens vezette. Egy januárban megjelent cikkben derült ki, és arra utal, hogy a fémmegmunkálási technológia és technikák Ibériában 3000 évvel ezelőtt sokkal fejlettebbek voltak, mint gondoltuk.
Villena kincse
José María Soler 1963. december 1-jén fedezte fel a Villenai kincset. Ez egy látványos készlet 66 különböző fémből, tálakból, karkötőkből, palackokból és különféle arany díszdarabokból, három ezüstpalackból, egy karkötőből és egy másik darabból. darab arany díszekkel és borostyán és arany gombbal. Összesen egy egyedülálló, közel 10 kiló aranykincs, amelyet 3000 évvel ezelőtt rejtettek el, és Európa legfontosabb őskori kincsének tartanak, írja a város turisztikai honlapja.
A bronzkor egyik legfontosabb példájaként tartják számon ötvösművészetben az Ibériai-félszigeten, és egész Európában.
Becsapós vas
A gyűjtemény korának meghatározása azonban kissé nehézkes volt, köszönhetően két tárgynak: egy kicsi, üreges félgömbnek, amelyet jogar vagy kard markolatának tartanak; és egyetlen, torkaszerű karkötőnek. A régészek leírása alapján mindkettőnek „vas” megjelenése van – vagyis úgy tűnik, hogy abból készültek.
Az Ibériai-félszigeten a vaskorszak – ahol az önött szárazföldi vas kezdte felváltani a bronzot – csak i.e. 850 körül kezdődött. A probléma az, hogy az arany anyagokat időszámításunk előtt 1500 és 1200 közé datálták. Így nehéz kitalálni, hogy hol helyezkednek el a ilyen műtárgyak a Villena kincsével összefüggésben.
Szokatlan forrás
De a földkéregből származó vasérc nem az egyetlen hely, ahonnan az öntött fém származik, magyarázza a Science Alert. Világszerte számos vaskor előtti lelet található, amelyeket meteoritokból kovácsoltak. A leghíresebb talán Tutanhamon fáraó meteoritos tőre, de más bronzkori fegyverek is készültek az anyagból, és nagyon nagyra értékelték őket.
Megvan a különbség: a meteoritokból származó vas sokkal magasabb nikkeltartalmú, mint a Föld talajából kiásott. Ezért a kutatók engedélyt kaptak a gyűjteménynek otthont adó Villena Városi Régészeti Múzeumtól, hogy teszteljék a két leletet, és meghatározzák, mennyi nikkelt tartalmaznak.
Az eredmények
Gondosan mintát vettek mindkét műtárgyból, és az anyagot tömegspektrometriás vizsgálatnak vetették alá, hogy meghatározzák összetételüket. A nagyfokú korrózió ellenére, amely megváltoztatja a műtárgy elemi felépítését, az eredmények erősen arra utalnak, hogy mind a félgömb, mind a karkötő meteoritvasból készült.
Ez szépen megoldja azt a dilemmát, hogy a két műtárgy hogyan illeszkedik a gyűjtemény többi részéhez: körülbelül ugyanabban az időszakban készültek, i.e. 1400 és 1200 között.
„A rendelkezésre álló adatok azt sugallják, hogy a Villena kincséből származó sapka és karkötő jelenleg az első két darab, amely a meteoritvasnak tulajdonítható az Ibériai-félszigeten” – magyarázzák a kutatók tanulmányukban, „amely kompatibilis a késő bronz kronológiával, a földi vas széles körű előállításának kezdetéig.”
Azért semmiben sem lehetünk teljesen biztosak
Csakhogy mivel a tárgyak olyan erősen korrodáltak, az eredmények nem meggyőzőek. De vannak újabb, nem invazív technikák, amelyek alkalmazhatók az objektumokra, hogy részletesebb adathalmazt kapjanak, amely segítené a megállapításokat, ajánlja a csapat.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van