Megtalálták az eddigi legkisebb emberféle maradványait
Antropológusok nemrégiben azonosítottak két megkövesedett fogat és egy térdkalácsot, amelyek a jelek szerint egy eddig nem ismert emberféléhez tartoznak, amelynek a Buronius manfredschmidi nevet adták.
A lény becsült súlya mindössze 10 kilogramm lehetett, így az újonnan felfedezett faj a legkisebb emberféle, amelyet eddig azonosítottak. A maradványokat a délkelet-németországi Hammerschmiede agyagbányában tárták fel egy olyan rétegben, amelyet a késő miocén korszakra, mintegy 11,6 millió évvel ezelőttre datálnak, írja az IFLScience.
Új emberféle Európában
De nem az apró élőlény volt az egyetlen emberféle ebből az időszakból, ugyanis 2015 és 2018 között a Hammerschmiede lelőhelyen tevékenykedő kutatók felfedezték a Danuvius guggenmosi, egy szintén két lábon járó emberszabású faj maradványait.
A méretkülönbségükből ítélve a kutatók úgy vélik, hogy ez a két faj teljesen más életmódot folytatott.
A Buronius térdkalácsa és fogai arra utalnak, hogy remek mászók voltak, akik puha táplálékkal, például levelekkel táplálkoztak és a fákon éltek, míg a Danuvius meglepően egyenes testtartással rendelkezett, ami arra utal, hogy ideje nagy részét a földön töltötte.

A Buronius manfredschmidi, az újonnan felfedezett emberféle maradványai. Böhme et al., PLoS ONE 2024 (CC-BY 4.0)
Azáltal, hogy a két faj különböző módon élték életüket, képesek voltak ugyanazon élőhelyen élni ugyanabban az időben anélkü,, hogy közvetlenül versengtek volna az erőforrásokért.
Kapcsolatuk nagyjából olyan lehetett, mint a mai gibbonok és orangutánok közötti, akik Borneón és Szumátrán osztoznak.
A Buronius felfedezésével Hammerschmiede az egyetlen olyan miocén-kori lelőhely Európában, ahol egynél több kihalt emberféléről tudunk.
A kutatók úgy vélik, hogy tanulmányuknak ösztönöznie kell másokat is, hogy más európai lelőhelyekről származó kövületeket vizsgáljanak újra, hogy esetlegesen további példákat fedezzenek fel a két faj együttélésére.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Budapesten a koreai udvari hímzés mesterművei – Királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok a Koreai Kulturális Központ új kiállításán
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat