9 ezer éves kőből készült maszkot találtak régészek
Egy ritka, neolitikumból származó kőmaszkot mutatott be a jeruzsálemi Izrael Múzeum.
A maszkot az Izraeli Régiségügyi Hatóság (IAA) rablás elleni osztálya szerezte meg, és további tanulmányozás céljából átadta azt az illetékeseknek. Az IAA sajtóközleménye szerint a maszk sárga-rózsaszínű mészkőből készült, és a neolitikumban, körülbelül 9 ezer évvel ezelőtt készült.
Ronit Lupo, az IAA munkatársa elmondta a Heritage Daily-nek, hogy „a maszk kialakítása tökéletes és szimmetrikus arcvonásokkal, egyenletes formájú arccsontokkal, lenyűgöző orral és a fogakat mutató szájjal rendelkezik”.
Nagyon kevés ilyen kőmaszk került elő erről a területről
Ebből az időszakból máig mindössze 16 kőmaszkot tártak fel, amelyek közül sokat a Hebroni-dombok és a Júdeai-sivatag déli részén fedeztek fel. Mindegyiknek hasonló vonásai vannak, ami arra utal, hogy ugyanahhoz a Pre-Pottery Neolithic B (PPNB), azaz Kerámia Előtti Neolitikus kultúrcsoporthoz tartoznak.
Az ebben az időszakban élő emberek a mezőgazdasági forradalom első haszonélvezői voltak, és nagymértékben támaszkodtak a háziasított állatokra, hogy kiegészítsék korai mezőgazdaságból származó és vadászó-gyűjtögető étrendjüket.
A Levantéban talált PPNB-lelőhelyeken emberi koponyákat találtak gipszrétegekbe burkolva vagy az ősi lakóházak padlója alá temetve.
A szakértők szerint ez a fajta tevékenység az ősök imádatának egy korai formáját jelenti. „Ezek a kőmaszkok némileg hasonlítanak az emberi arcokhoz, ezért inkább ehhez az istentisztelethez kapcsolhatók” – tette hozzá Lupo.
A PPNB-kultúra a 8,2 ezer évnyi esemény során tűnt el, amely a klimatológusok által elfogadott kifejezés a globális hőmérséklet hirtelen csökkenésére, amely körülbelül ekkor ezelőtt következett be, és akár két évszázadig is eltarthatott.
Az IAA egyik képviselője kifejtette: „A maszk felfedezése megerősíti a feltételezésünket, mely szerint a Hebroni-dombok déli területe a kőmaszkok készítésének, és nyilvánvalóan a vallási tevékenységnek is központja volt a neolitikumban”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm